Son Dakika: LGS’de 80 dakika sürecek ikinci kısım olan sayısal oturum başladı

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ve imtihana katılan 1 milyon 300 bin öğrencinin hangi liseye...

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ve imtihana katılan 1 milyon 300 bin öğrencinin hangi liseye gideceğini belirleyen Liselere Geçiş Sistemi ( Lgs ) imtihanı, bugün düzenleniyor. Öğrenciler birinci olarak sabah 09.30’da sözel oturuma girdi. Sözel oturumun saat 10.45’te bitmesinin akabinde verilen moladan sonra saat 11.30’da ise sayısal oturum başladı. LGS merkezi imtihanında oturumlar, imtihan müddetleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında rastgele bir değişiklik olmadı, 2018’den bu yana uygulanan imtihanın birebir formattaki uygulaması bu yıl da devam etti.

BİRİNCİ KISIM 75 DAKİKA SÜRDÜ

İmtihan, iki oturum halinde uygulandı. Sözel oturum, saat 09.30’da başladı ve 10.45’te bitti. Bu oturumda öğrencilere Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı lisan derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama mühleti verildi.

SAYISAL OTURUMDAN EVVEL MOLAYA ÇIKTILAR

Sözel oturumun akabinde saat 11.30’de başlayan sayısal oturumda ise öğrencilere 80 dakika mühlet verildi. Bu sene iki oturum ortasında öğrenciler, okul bahçelerine çıktı ve gereksinimlerini giderdi. Sözel ve sayısal kısımlardaki her bir alt test için gerçek ve yanlış karşılık sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ilişkin ham puanı, ilgili teste ilişkin gerçek karşılık sayısından yanlış karşılık sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.