Çavuşoğlu’ndan Miçotakis’e zehir zemberek yanıt: Ağlayıp durmayın, mektuplarımıza adam gibi yanıt verin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in Türkiye hakkındaki tabirlerine sert cevap verdi. Çavuşoğlu’nun açıklamalarından...

Çavuşoğlu’ndan Miçotakis’e zehir zemberek yanıt: Ağlayıp durmayın, mektuplarımıza adam gibi yanıt verin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in Türkiye hakkındaki tabirlerine sert cevap verdi. Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Her platformda Türkiye tersliği yapıyor. ABD’de, Türkiye’ye F-16’ları vermeyin diye lobi çalışması yapıyor. Yunanistan’ın agresif olmasının sebebi nedir? Lozan ve Paris Antlaşmasıyla silahlandırmama şartıyla kendisine verilen adaların statüsünü ihlal etmesi, bizim de bu ihlali milletlerarası hukuk çerçevesinde gündeme getirmemiz.

“YUNANİSTAN İHLALDEN VAZGEÇMEZSE ADALARIN EGEMENLİĞİ TARTIŞILIR”

Yunanistan bu ihlalden vazgeçmezse adaların egemenliği tartışılır. Bu kadar açık net. Mutabakatlara uyacaksın. Daima herkese ders vermeye çalışıyorsun lakin mutabakatlar ortada. Tüzel formda yanıt veremedikleri için agresifleşiyorlar.

“AĞLAMAK KONUSUNDA ÇOK BAŞARILILAR”

Bu aşağılık kompleksinin yansıması. Ben her gün çıkıp Yunanistan’a saldırmıyorum. O denli bir gereksinimim da yok. Halkın benden o denli bir beklentisi de yok. Bir hususta çok başarılılar. Ne kadar haksız olsalar bile ağlamak konusunda çok başarılılar. Yüzünüze sarılırlar arkanızı döndüğü vakit nefret, kin, palavra, iftira; bunlar siyasetçi ve ülkelere yakışan haller değil.

“YUNANİSTAN ADAM ÜZERE YANIT VERSİN”

Yunanistan bizim yazdığımız mektuplara adam üzere yanıt versin. İhlal münasebetlerinin hiçbiri geçersiz değil. İhlal bitmezse egemenliği tartışırız.”