Ulukoza’da ‘Start-Up Hukuku’ ele alındı

Bursa Uludağ Teknoloji Transfer Ofisi’nin girişimcilere yol gösteren markası ULUKOZA, ‘Start-Up Hukuku’ alanında bilgilendirme toplantısı...

Ulukoza’da ‘Start-Up Hukuku’ ele alındı

ulukoza da start up hukuku ele alindi 1675593611 162

Bursa Uludağ Teknoloji Transfer Ofisi’nin girişimcilere yol gösteren markası ULUKOZA, ‘Start-Up Hukuku’ alanında bilgilendirme toplantısı düzenledi. Şirket kurulumundan, şirketin yurtdışına taşınmasına kadar birçok mevzu masaya yatırıldı.

BURSA (İGFA) – Bursa Uludağ TTO takımı tarafından düzenlenen şirket kuran ve iş fikri kademesindeki girişimcilere yönelik çevrimiçi eğitimde Start-Up hukuku ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Start-Up şirketi olarak ekseriyetle şahıs şirketi, limitet şirket ve anonim şirket kurmanın tercih edildiğini belirten Avukat Gamze Müge Kan, “Şahıs şirketleri; masrafız, süratli ve birinci basamak için pratiktir. Limited şirketler; anonimlere nazaran daha az masraflı, paydaşlık için şahıs şirketlerine nazaran daha uygundur. Anonim şirketler ise iştirak yapısını esirgeyicidir, yatırımcılar nezdinde daha âlâ, pay periyotları daha süratli ve kolaydır. Dikkat edilmesi gereken nokta, şirket kuruluşunun akabinde kurucuların da kendi ortalarındaki bağları de düzenlemesidir. İştirak mukavelesi, şirketinizin anayasasıdır. Şirketinizi ister akraba, ister yakın bir arkadaşla kurun iştirak mukavelesini kesinlikle yazılı olarak yapın.” dedi.

‘YURTDIŞINA TAŞIMAK AVANTAJ OLABİLİR’

Kan, çalışanın şirketinde ‘hak edilmiş menfaat’ yahut pay senedi edindiği süreç olarak nitelendirilen ‘Vesting’ sistemi ile kilit çalışanlara şirkete bağlılıklarını ve performanslarını artırmak için pay verilebileceğini de belirterek, “Vesting ile çalışanınızı ortağınız yapabilirsiniz. Vesting teknikleri ve oranları ayrıntılı düşünülmesi gereken bir prosedürdür. Ortak sayısı artacak, iş hacminiz genişleyecek ve her şey yolunda giderse ‘exit’ fırsatı doğacaktır. Exit, büsbütün şirketten ayrılma mecburiliği değildir. Şirketten büsbütün ayrılabilirsiniz, şirkette CEO olarak devam edebilirsiniz ya da elinizde pay tutarak iştirake devam edebilirsiniz. Şirketinizi yurtdışına taşıyarak Türkiye’de bulunan şirketinizi tıpkı hisse oranlarıyla Avrupa’ya ya da Amerika’ya taşıyabilirsiniz. ‘Flip up’ denilen bu uygulamayla Türkiye pazarının dışında daha cazip vergi imkanlarıyla işlerinizi yürütebilirsiniz. Bir öbür değerli nokta da tüzel yükümlülükleri hafife almayın. Kelam ile değil yazılı olarak ilerleyin. Co-founder’ların da ayrılığına hazırlıklı olun ve yatırımcıya her istenileni vermek sizi ileri götürmez. Müzakere edin.” tabirlerini kullandı.