Son dakika! Tahliye edilen Gülşen’den cezaevi önünde ilk kare

Ünlü müzikçi Gülşen, Nisan ayında İstanbul’daki bir konserinde sahnede bir arkadaşı hakkında “İmam hatipte okumuş...

Son dakika! Tahliye edilen Gülşen’den cezaevi önünde ilk kare

Ünlü müzikçi Gülşen, Nisan ayında İstanbul’daki bir konserinde sahnede bir arkadaşı hakkında “İmam hatipte okumuş daha evvel kendisi sapıklığı oradan geliyor” cümlesinden ötürü tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. İmam Hatip Liselilere yönelik sarf ettiği kelamları nedeniyle tutuklanan Gülşen Çolakoğlu’nun tutukluluğuna yapılan itiraz kabul edildi.

CEZAEVİNDEN ÇIKTI

Üst mahkeme, Gülşen’in tahliyesine ve konutu terk etmemek kuralıyla isimli denetim altına alınmasına karar verdi. Bugün mesken mahpusu kuralıyla tahliye edilen Gülşen cezaevinden çıktı. Müzikçinin birinci imajı kalabalık basın ordusu tarafından görüntülendi.

TEDBİRE UYMAZSA TUTUKLANACAĞI İHTAR EDİLECEK

Mahkeme münasebetinde, atılı kabahatin vasıf ve mahiyeti, belge kapsamındaki tüm kanıtların toplanmış, şüphelinin kaçma ve kanıtları karartma kuşkusunun bulunmayışı, bakmakla mükellef olduğu yaşı küçük çocuğu bulunması, tutuklama unsurları dikkate alındığında alınması beklenen cezaya ait infaz şartları da daima birlikte değerlendirildiğinde tutuklamadan beklenen yararın isimli denetim önlemleriyle sağlanabileceği nazara alınarak şüphelinin isimli denetim altına alınarak tahliyesine karar verildiği kaydedildi. Kararda isimli denetim önlemlerine uymadığı takdirde tutuklanacağı ihtar edildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

30 Nisan’da İstanbul’da verdiği konserde “İmam hatipte okumuş daha evvel kendisi, sapıklığı oradan geliyor” diyen Gülşen, gelen yansıların akabinde toplumsal medyanın gündemine oturdu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, müzikçi hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” hatasından resen soruşturma başlattı. 25 Ağustos’ta polis tarafından meskeninde gözaltına alınan Gülşen, basın Hataları Soruşturma Ofisi savcısına söz verdi. Müzikçi sözünde “Ben 25 yıllık sanatçıyım. Benim müzisyen çalışma arkadaşlarım var. Bu kümeyle birlikte konserlerde sahne alırım. Benim takımımda klavye müzisyeni olarak yer alan Miraç isimli arkadaşımın lakabı imamdır. Ayrıyeten arkadaşlara kendi ortamızda aptal, salak, sapık olarak şakalaşırız. Talihsizlik olarak bu iki söz bir ortaya gelmiştir. Arkadaşımız imam hatipte okumamıştır. Kümede tüm arkadaşlarımın lakabı mevcuttur” diyerek beraatini istedi.

TUTUKLANDI

Gülşen bu sözü sonrası isimli denetimin kâfi kalmayacağı argümanıyla tutuklandı. Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği de Gülşen’in “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” cürmünden tutuklanmasına karar verdi. Gülşen kararın akabinde Bakırköy’deki Bayan Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Müzikçinin avukatı Emek Emre, İstanbul Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmek üzere tutukluluğun kaldırılması talebiyle itiraz dilekçesi sunuldu.

EV HAPSİNE KARAR VERİLDİ

İtirazı üst mahkeme olan İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi kıymetlendirdi. Mahkeme, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” cürmünden kuşkulu Gülşen Çolakoğlu’nun tahliyesine ve konutu terk etmemek koşuluyla isimli denetim altına alınmasına karar verdi.

İlgili Haberler