Pentagon, Ukrayna topraklarına 160’tan fazla füze fırlatıldığını açıkladı

Yetkili, bir küme gazeteciye yaptığı değerlendirmede, Rusya’nın Ukrayna’ya evvelki geceden beri farklı menzil ve kalibrelerde...

Pentagon, Ukrayna topraklarına 160’tan fazla füze fırlatıldığını açıkladı

Yetkili, bir küme gazeteciye yaptığı değerlendirmede, Rusya’nın Ukrayna’ya evvelki geceden beri farklı menzil ve kalibrelerde 160’tan fazla füze fırlattığını açıkladı.

RUSYA 160’TAN FAZLA FÜZE FIRLATTI

Kuzeyden Ukrayna’ya giren Rus güçlerinin ne ölçüde süratli ilerlediğini bilmediklerini belirten yetkili, dedi.

Yetkili, Rusların Ukrayna’nın başşehri Kiev’e ne kadar müddette ulaşabileceğine ait soruları da yanıtlamadı.

Bu ortada, Pentagon Sözcüsü John Kirby, Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanı sıra Bükreş Dokuzlusu ülkeleri ile Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere ve Kanada’nın savunma bakanlarıyla görüştüğünü açıkladı.

Kirby, Austin’in NATO müttefikleri ile daima bir istişarede olduğunu söyledi.

Austin’in 7 bin ek askerin Almanya’ya gönderilmesine ait buyruğuna de değinen Kirby, bu kuvvetin Almanya’dan öbür bölgelere de aktarılabileceğini söz etti.

DONBAS KRİZİ VE RUSYA’NIN MÜDAHALESİ

Ukrayna’da 2014’teki Meydan olaylarının akabinde, Batı yanlısı bir hükümet idareye geldi ve Devlet Lideri Viktor Yanukoviç ülkeden kaçtı.

Rusya, Kırım’ı yasa dışı ilhak etti. Ukrayna’da Rus etnik kökene sahip nüfusun ağır olarak yaşadığı Donetsk ve Luhansk bölgelerinde ayrılıkçılar kelamda idareler ilan etti.

Rusya’nın desteklediği ayrılıkçı güçlerle Ukrayna ordusu ortasında kanlı çatışmalar yaşandı. Batılı güçlerin Moskova nezdinde devreye girmesiyle 2014 ve 2015’te Minsk Muahedeleri imzalandı. Fakat ateşkes ihlalleri sürdü. Şubat ayı prestijiyle çatışmalarda yaklaşık 14 bin kişi hayatını kaybetti.

Rusya, 2021 sonlarında Ukrayna hududunda on binlerce asker konuşlandırmaya başlayarak dikkatleri üzerine çekti. ABD, Rusya’nın işgale hazırlandığını yinelerken Rusya bunu reddetti. Batılı ülkeler Rusya’yı yaptırımlar uygulamakla tehdit ederken Moskova idaresi, Donbas’taki ayrılıkçı idareleri tanıdı ve 24 Şubat’ta Ukrayna topraklarına askeri harekat başlattı.

Rus başkan Vladimir Putin, maksatlarının “Kiev tarafından soykırıma maruz kalan insanları korumak, Ukrayna’yı Nazizm’den ve militarizmden arındırmak” olduğunu savunarak Ukrayna ordusuna silah bırakma daveti yaptı.