Şanlıurfa’da metruk evlerin yıkılması, davul zurnayla kutlandı

Şanlıurfa‘nın Eyyübiye ilçesine bağlı Dedeosman Mahallesi sakinleri, sahipleri tarafından terk edilen ve husus bağımlılarının meskeni...

Şanlıurfa’da metruk evlerin yıkılması, davul zurnayla kutlandı

Şanlıurfa‘nın Eyyübiye ilçesine bağlı Dedeosman Mahallesi sakinleri, sahipleri tarafından terk edilen ve husus bağımlılarının meskeni haline gelen metruk meskenlerin yıkımı kararıyla kutlama yaptı.

Mahalleli, davul zurna eşliğinde halay çekerek karara karşı sevincini gösterdi.

Yıkım süreci, Şanlıurfa‘nın Eyyübiye ilçesine bağlı Dedeosman Mahallesi’nde gerçekleşti.

YIKIM BAŞLADI

Mahallede argümana nazaran husus bağımlılarından meskeni haline dönen bitişik 10 konutun yıkımı için çalışma başlatıldı. Mahalle muhtarı Ramazan Derin’in konut sahipleri ile görüşmesinin akabinde yıkım için bölgeye iş makinesi getirildi.


BAYANLAR SEVİNÇTEN HALAY ÇEKTİ

Memnunluklarını davul zurna eşliğinde halay çekerek kutlayan mahalle sakinleri, husus bağımlılarının meskeni haline dönen konutların yıkılmasından ötürü büyük sevinç yaşadıklarını lisana getirdi. Mahalle sakini Feride Oduncu, “Vallahi çok memnun olduk. Çocuklarımız dışarıya çıkamıyordu, kaygımızdan biz çıkamıyorduk. Çok şükür bu unsur bağımlılarının kullandığı eski meskenlerden kurtulduk. Bu alanlar unsur bağımlılarının yuvası olmuştu.

Bu eski konutlar yıkıldığı için sevincimden davul getirttim. Zılgıtlar çalarak halay çekip oynadık. Allah muhtar ve belediye liderimizden razı olsun. Bu alana taziye meskeni ve park yapılsa çok düzgün olur. Çok şükür kurtulduk.” halinde konuştu.“MAHALLELİ ARDIMIZDA EPEY BAŞARAMAYACAĞIMIZ İŞ YOK”

Dededosman Mahalle Muhtarı Ramazan Derin, “Burası unsur bağımlılarının alanı haline gelmişti ve bu metruk meskenleri yıktık. Uzun vakittir mahalle sakinlerimiz bunları bizden bekliyorlardı. Ben mahalle muhtarı olarak Belediye Liderimiz Mehmet Kuş’la istişare ederek bu türlü ortak karar aldık. Husus bağımlıların alanı haline gelen yaklaşık 10 tane konut vardı onları kendi imkanlarımızla yıktık. Belediye lideri ve burada meskenleri olan konut sahipleriyle görüşerek onay aldıktan sonra yıkımına başladık. Mahalle sakinlerimizde bizleri davullu, zurnalı, zılgıt çalarak karşıladılar. Bu mahalle sakinlerimiz gerimizde olduğu sürece bizim başaramayacağımız hiçbir iş yoktur.” dedi.


“ARTIK HUSUS BAĞIMLILARININ KONUTU OLMUŞ”

Bir öteki mahalle sakini Mehmet Demir ise “Ben yaklaşık 30 yıldır bu mahallede yaşıyorum. Birinci kez bu türlü bir şey görüyorum. Bu türlü gördüğümden de çok memnunum. Bu tıp eski konutların yıkılmasının devamını da bekliyorum. Bu biçimde birçok mahallede metruk meskenler, boş konutlar var. Bunlarda artık unsur bağımlılarının konutu olmuş. Bu halde emeği geçen belediye lideri ve muhtarımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Umarım bundan sonrası da gelir, hem mahallemiz güzelleşir, turizm merkezi alanındayız. Bu alan da taziye konutlarımız olur hem de yollarımız genişler. Burası yaklaşık 100 yıllık mahalledir. Buraya bir el atılması gerekiyordu. Başlangıç oldu, umarım gerisi da gelir.” tabirlerini kullandı.

KONUTLAR YIKILDI

Metruk konutlar, iş makinesiyle davul, zurna eşliğinde denetimli bir biçimde yıkımı yapıldı.