ABD Başkanı Biden: “ABD askeri güçleri Ukrayna’daki savaşa katılmayacak”

– ABD Lideri Biden: “ABD askeri güçleri Ukrayna’daki savaşa katılmayacak” “Toplamda 1 trilyon dolar varlığa...

ABD Başkanı Biden: “ABD askeri güçleri Ukrayna’daki savaşa katılmayacak”

– ABD Lideri Biden: “ABD askeri güçleri Ukrayna’daki savaşa katılmayacak”

“Toplamda 1 trilyon dolar varlığa sahip bankalara yaptırım uyguladık”

“Putin bu savaşı seçti. Artık sonuçlarına o ve ülkesi katlanacak”

WASHINGTON – ABD Lideri Joe Biden, ABD askerlerinin Ukrayna’daki savaşa katılmayacaklarını belirterek, “Toplamda 1 trilyon dolar varlığa sahip bankalara yaptırım uyguladık” dedi.

ABD Lideri Joe Biden, Rusya‘nın Ukrayna’yı işgali hakkında Beyaz Saray’dan açıklamalarda bulundu. ABD’nin aylardır işgale karşı uyardığını hatırlatan Biden, Rusya‘ya uygulanacak yeni yaptırımları duyurdu. Biden, ” Rusya‘nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı planlanmış bir hücumdur. Bu mevzuda 1 aydır ikazda bulunuyorduk. Artık bu büyük ölçüde gerçekleşiyor” dedi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna sonuna 175 bin asker konuşlandırdığını aktaran Biden, “Bu size, niyetleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor. Rusya, ABD, müttefiklerimiz ve ortaklarımızın, güvenlik telaşlarına sebep olan gereksiz çatışmaları önlemek için diyalog yoluyla ele almaya çalıştığı her yeterli niyetli çabayı reddetti” dedi.

Biden, Ukrayna’ya saldırmanın tüm sorumluluğunun Putin’e ilişkin olduğunu söz ederek, “Saldırgan Putin’dir, Putin bu savaşı seçti. Artık sonuçlarına o ve ülkesi katlanacak” biçimde konuştu.

“Yaptırımların tesirini en üst düzeye çıkaracağız”

Rusya‘ya karşı yeni güçlü yaptırımlar ve sınırlamaları açıklayan Biden, “Rus iktisadına hem süratli hem de uzun vadede önemli maliyetler getirecek yaptırımlar tasarladık. Bu yaptırımlar, Rusya üzerindeki uzun vadeli etkiyi en üst seviyeye çıkarmak, ABD ve müttefiklerimiz üzerindeki tesirini en aza indirmek üzere tasarlandı” dedi.

ABD’den Rusya’ya ihraç edilebilecek eserlere güçlü sınırlamalar getireceğini ve daha fazla kurum ve şahsa yaptırımlar uygulanacağını söyleyen Biden, Rusya’nın dolar, euro, sterlin ve yen cinsinde süreç yapmasının kısıtlanacağını duyurarak, Rus ordusunun finansmanını engellemeyi planladıklarını açıkladı.

Daha fazla kişi ve kuruma yaptırım uygulanacağını söyleyen Biden, “Söz verdiğimiz üzere, Rus seçkinleri ve aile üyelerine de yaptırım uygulayacağız. Bunlar, Kremlin’in siyasetlerinden ferdî olarak çıkar sağlayan insanlardır” dedi.

“Toplamda 1 trilyon dolar varlığa sahip bankalara yaptırım uyguladık”

Biden, Rusya’ya ilişkin daha fazla finans kurumuna yaptırım uygulandığını belirterek, “Rusya’nın en büyük bankalarını ABD finans sisteminden çıkardık ve ortalarında 250 milyar dolar varlığı bulunan VTB ile 4 büyük bankayı daha bloke ettik” dedi.

Biden, “Toplamda yaklaşık 1 trilyon dolarlık varlığa sahip Rus bankalarına yaptırım uyguladık. Rusya’nın bankacılık varlıklarının üçte birinden fazlasını tek başına elinde tutan Rusya’nın en büyük bankasını ABD finansından çıkardık” dedi.

ABD’den Rusya’nın teknoloji ithalatına da kısıtlama

Rusya’nın yüksek teknolojili bir 21. yüzyıl iktisadında rekabet etme yeteneklerini azaltmak üzere teknoloji ithalatına da kısıtlamalar yapılacağını söyleyen Biden, “Eylemlerimizin en güçlü tesirlerinden kimileri vakitle ortaya çıkacaktır. Bizim, müttefiklerimizin ve ortaklarımızın hareketlerinin, Rusya’nın yüksek teknoloji ithalatının yarısından fazlasını keseceğini kestirim ediyoruz” dedi.

“ABD askeri güçleri Ukrayna’daki savaşa katılmayacak”

Biden, ABD’nin NATO müttefiklerini savunmak için adımlar atmaya devam edeceğini yineleyerek, “ABD askeri güçleri Ukrayna’daki savaşa katkıda bulunmayacak. Güçlerimiz Avrupa’ya Ukrayna’da savaşmak için değil, NATO müttefiklerimizi savunmak ve doğudaki müttefiklere garanti vermek için gidiyor” dedi.

Biden, yarın 20 müttefik NATO’nun ülkesi başkanları ve yakın ortaklarıyla bir tepe düzenleyeceğini belirterek, “Bu, dayanışmamızı teyit edecek ve NATO ittifakımızın tüm taraflarını daha da güçlendirmek için atacağımız sonraki adımların haritasını çıkaracaktır” dedi.

ABD’den Almanya’ya ek askeri birlik

Biden, “NATO’nun karşılığının bir modülü olarak” Almanya’da ek ABD birliklerinin konuşlandırılacağını” kelamlarına ekledi.

“Birlikte daha güçlü duracağız”

Biden, “Rusya Devlet Lideri Putin dünyamızın geleceğine saldırıyor. ABD’nin müttefikleri ve ortakları bundan daha güçlü çıkacak” tabirlerini kullandı. Rusya’nın siber taarruzlara devam ederse karşılık bulacağını tabir eden Biden, “Biz daima zorbalara karşı durmuşuzdur ve duracağız. Biz özgürlük için ayağa kalkarız” dedi.

Biden, Putin’le görüşmeyecek

Rusya Devlet Lideri Putin ile görüşme niyetinin olmadığını söyleyen Biden, “Putin’in Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı Rusya’ya ekonomik ve stratejik olarak değerliye mal olacak” dedi.

Biden, “Özgürlük, demokrasi, insan onuru bunlar endişe ve baskıdan daha güçlü güçlerdir. Putin üzere diktatörler tarafından silinemez” tabirlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Aylin Albayrak – Aktüel