Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den rehber öğretmen açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 100 öğrencisi olan her okula bir rehber öğretmen ataması sağlayacak...

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den rehber öğretmen açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 100 öğrencisi olan her okula bir rehber öğretmen ataması sağlayacak biçimde norm düzenlemesini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bakanlık olarak, rehber öğretmenlerin sayısını tüm okullarda yaygınlaştıracak biçimde çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Özer, “Bildiğiniz üzere 8 Mayıs’ta yapmış olduğumuz 45 bin öğretmen ataması, son 20 yılın tek seferdeki en büyük öğretmen atamasıydı. Bu öğretmen atamasında norm takım olan tüm okullarda rehber öğretmen istihdamını sağladık.” dedi.

Özer, normla ilgili bir düzenlemeye gereksinim olduğunu gördüklerini anlatarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Çünkü okul öncesi, ilkokul ve liselerde ve öbür meslek okullarında 150 ve üzerinde öğrenci olduğu vakit, bir rehber öğretmen normuna gereksinim vardı. Öbür taraftan, ilkokullarda 300 ve üzerindeyse rehber öğretmen normu kullanıyorduk. Münasebetiyle yeni devirde artık tüm okullarımızda rehber öğretmenlerin sayısını yaygınlaştırmak ve onların verimli bir halde süreçlere müdahale etmesini sağlamak için cuma günü itibariyle rehber öğretmenlerin norm yönetmeliğinde yeni bir değişiklik hazırladık ve Cumhurbaşkanlığımıza da gönderdik cuma günü prestijiyle.”

Yeni düzenlemeye nazaran, artık 150-300 halinde değil, okul öncesinden liseye kadar tüm eğitim kurumlarına rehber öğretmen atanacağına dikkati çeken Özer, “100 öğrencisi olan her okula bir rehber öğretmen ataması sağlayacak halde norm düzenlemesini gerçekleştirdik. Bu düzenleme Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra da artık yeni öğretmen atamalarında rehber öğretmenlerimizi tüm okullarımızda, 100 ve fazla öğrencisi olan tüm okullarımızda istihdamla ilgili de değerli bir kapıyı açmış olduk.” diye konuştu.

Özer, buradaki kritik noktalardan birinin de sarsıntı bölgesindeki okullardaki rehber öğretmenlerin, gelecek periyotta çok daha fazla katkı sağlayabilme ihtimali olduğunun altını çizerek, “Dolayısıyla süratli bir biçimde öğretmenlerimizi görevlendirerek, yeni atamalar yaparak yalnızca Türkiye’nin faklı vilayetlerindeki değil, tıpkı vakitte sarsıntı bölgesindeki öğrencilerimizin ruhsal sağlamlığıyla ilgili de kıymetli bir açılımı sağlamış olacağız. Yeni düzenlemenin tüm atama bekleyen rehber öğretmenlerimize güzel, uğurlu olmasını diliyorum.” sözlerini kullandı.

Kaynak: AA / Eyüp Elevli – Eğitim