Yabancı dillerde “Turkey” olan ülke ismi “Türkiye” olarak değişti

Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı paylaşımda “BM Genel Sekreteri’ne bugün gönderdiğim mektupla ülkemizin BM...

Yabancı dillerde “Turkey” olan ülke ismi “Türkiye” olarak değişti

Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı paylaşımda “BM Genel Sekreteri’ne bugün gönderdiğim mektupla ülkemizin BM nezdinde yabancı lisanlardaki ismini da ‘ Türkiye‘ olarak tescil ediyoruz. Güzel olsun.” demişti.

“HER TÜRLÜ YAZIŞMADA TÜRKİYE İBARESİ YER ALACAK”

Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu kelamlara yer verdi: Türkiye’nin milletlerarası ticarette gururu olan eserleri, ‘Türkiye’ ibaresiyle tanıtılıp, dünyayla buluşturulacak. Bu çerçevede, ‘Türkiye’ markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında, başta başka devletler ve memleketler arası kurum, kuruluşlarla resmi ilgilerde olmak üzere, her türlü faaliyet ve yazışmalarda, ‘Turkey’, ‘Turkei’, ‘Turquie’ ve gibisi ibareler yerine ‘Türkiye’ ibaresi kullanılacak.

MEKTUP BM’YE ULAŞTI

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin yabancı lisanlardaki isminin “Türkiye” olarak değiştirilmesine yönelik Genel Sekreter Antonio Guterres’e gönderdiği mektubu aldıklarını söyledi. Dujarric, ülke isminin değiştirilmesinin mektubun alındığı andan itibaren geçerli olduğunu belirtti.

AA / Betül Yürük – Aktüel