Ankara’da, çocuğun safra yolu tıkanıklığı mıknatısla açıldı

Doğuştan safra yolu kisti nedeniyle hayatının büyük kısmını hastanelerde geçiren 8 yaşındaki Mina Kara, hastalığı...

Ankara’da, çocuğun safra yolu tıkanıklığı mıknatısla açıldı

Doğuştan safra yolu kisti nedeniyle hayatının büyük kısmını hastanelerde geçiren 8 yaşındaki Mina Kara, hastalığı nedeniyle daima ağrı ve ateş nedeniyle rahatsızlandı.

Okula bağlayamayan Mine Kara, daha evvel ameliyat olmasına karşın sıhhatine kavuşamadı.

Tekrar cerrahi operasyon yapılması risk taşıyan Mina’nın rahatsızlığı, Ankara Kent Hastanesi’nde uygulanan mıknatıs prosedürüyle giderildi.

BESLENMESİ VE GELİŞİMİ OLUMSUZ ETKİLENDİ

Kent Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ödemiş, rahatsızlığı nedeniyle 2 yıl evvel ameliyat geçiren Mina’nın, buna karşın safra yolunun açılamadığını ve safranın olması gerektiği üzere akamadığını söyledi.

Ödemiş, bu durumun Mina’da sıhhat sıkıntılarına yol açtığını, beslenmesi ve gelişimini olumsuz etkilediğini belirterek, hastanın onlarca defa hastaneye yatırılması gerektiğini aktardı.

Daha sonra safranın dışarı atılabilmesi için karın bölgesinden bir yol açılarak, tüp bağlandığını anlatan Prof. Dr. Bülent Ödemiş, “Mina’nın karnından çıkan iki tüple yaşamaya başlamasının da farklı kahırları olmuş. Zira bu durum oyun oynamasını, okula gitmesini, toplumsal hayatını engellemiş.” dedi.

“DÜNYADA DA BU YAŞTAKİ ÇOCUĞA HİÇ YAPILMAMIŞ BİR METOT UYGULADIK”

Ödemiş, bu sorunun tahlili için olağanda tekrar cerrahi operasyon yapılması gerektiğini lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Hastanın yaşının küçük olmasından ve evvelden birebir bölgeden ameliyat edilmesinden ötürü tekrar cerrahi operasyon dertli bir süreç olacaktı. Bu nedenle Mina’ya, daha evvel erişkinlere yaptığımız lakin bu yaşta bir çocuğa hiç yapmadığımız, bildiğimiz kadarıyla dünyada da bu yaştaki çocuğa hiç yapılmamış bir usul uyguladık.


“MIKNATISLAR BİRBİRİNİ ÇEKTİLER VE ORADAKİ KAPALI SAFRA KANALINI AÇTILAR”

Bu durumu çözmek için Mina’ya mıknatıs kullandığımız bir operasyon yaptık. Mıknatıslardan birini, karın bölgesindeki safra yollarına giden kanaldan, öteki mıknatısı ise ağızdan uzun bir yol katederek safra yolunun açılması gereken bölgesine getirdik. Her iki mıknatısı orada bıraktık. Bunlar çok küçük ve çok güçlü mıknatıslar. Günler içinde mıknatıslar birbirini çektiler ve oradaki kapalı safra kanalını açtılar.”

Prof. Dr. Bülent Ödemiş, Mina’nın operasyonun akabinde sıhhatine kavuştuğunu, karın bölgesindeki hortum ve tüplerin alındığını belirterek, “Mina’nın öteki çocuklar üzere olağan hayatına devam edebilecek olmasından ötürü takım olarak çok memnun ve gururluyuz.” tabirini kullandı.

“PARKLARA GİTMEYİ ÇOK ÖZLEMİŞTİM”

Mina Kara da operasyondan evvel karnının çok ağrıdığını ve yemek yedikten sonra kustuğunu anlatarak, “Hastayken arkadaşlarımla oynamayı, dışarı çıkmayı, parklara gitmeyi çok özlemiştim. Artık tekrar dışarı çıkabildiğim için çok memnunum, kendimi uygun hissediyorum.” diye konuştu.

Hastayken okula gidemediği için üzüldüğünü söyleyen Kara, “Okula başlayacağım için çok heyecanlıyım. Okulda arkadaşlarımla oyun oynayacağım, fotoğraf yapacağım, derslerime çalışacağım. Büyüdüğümde hekim olmak istiyorum. Tabip olup insanların hayatını kurtaracağım.” dedi.

“KIZIM YİNE HAYATA TUTUNDU”

Mina’nın annesi Tuba Kara da kızının daha evvel karın ağrıları nedeniyle dışarı bile çıkamaz hale geldiğini belirterek, “Uygulanan prosedürün akabinde kızım sıhhatine kavuştu. Allah’a şükürler olsun kızım yine hayata tutundu. Hocalarımıza çok teşekkür ederim. Kızım okula gideceği için çok memnunum.” sözlerini kullandı.

Mina’nın babası Mete Kara ise daha evvel kızının yemek yerken bile zorlandığını şu an ise rahatça beslenebildiğini lisana getirerek, operasyonu yapan Prof. Dr. Bülent Ödemiş ve takımına teşekkür etti.