Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais: “Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalık”

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais,...

Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais: “Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalık”

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais, sigara bağımlılığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi. Azaltarak ya da yerine elektronik sigara kullanarak bırakmaya çalışmanın faal prosedürler olmadığına vurgu yapan Bhais, “Daha az ziyanlı olduğu düşünülerek bu eserleri kullanmak, ileride görülebilecek ziyana dair tasayı azaltarak, bırakma motivasyonunu düşürüyor. Sigara içilmesi yasak alanlarda da kullanılabilmesi davranışı sıklaştırmaya sebep oluyor.” ikazında bulundu. Nargile, aromalı sigaralar ve elektronik sigaralardaki tehlikeye dikkat çeken Bhais, “1 nargile 4-5 paket sigaraya eş paha. Elektronik sigaraların özellikle akciğer, kalp, ağız ve diş sıhhati üzerinde olumsuz tesirleri olduğu görülüyor. Aromalı sigaralarsa kanser riskini yükseltiyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais, 31 Mayıs ‘Dünya Tütünsüz Günü’ kapsamında sigara bağımlılığı hakkında açıklamalarda bulundu.

Bu kriterlerden ikisi sizde varsa bağımlısınız

Ruhsal hastalıkların tanısal el kitabına nazaran sigara bağımlılığını tanımlayan Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais, bir kişinin bağımlı sayılabilmesi için oluşması gereken kriterleri sıraladı ve bu kriterlerden en az ikisinin varlığı durumunda sigara bağımlılığından kelam edilebileceğini söyledi:

– Son on iki aylık müddet içinde planlanandan daha fazla ya da uzun müddetli olarak sigara kullanmak

– Sigarayı bırakmak ya da denetim altında tutmak için daima bir istek duymak ve başarısızlıkla sonuçlanan teşebbüslerde bulunmak

– Sigara kullanımı ile ilgili etkinliklere çok vakit ayırmak

– Sigara kullanmak için ağır bir istek duymak

– Sigara kullanımı nedeni ile işte, okulda ya da meskendeki pozisyonun gereği olan esas sorumlulukları yerine getirememek

– Sigara kullanımı nedeniyle bedensel, ruhsal yahut toplumsal problemler yaşanmasına karşın kullanmaya devam etmek

– Sigara kullanımı nedeniyle bir grup toplumsal, cümbüş ya da iş ile ilgili aktifliklerin azaltılması ya da bırakılması

– Sigara kullanımına karşı tolerans gelişimi nedeni ile artan ölçülerde tütün kullanmak ya da tıpkı ölçüde kullanmaya karşın bariz olarak daha az tesir yaşanması

– Sigara içilmediği vakitlerde huzursuzluk, sonluluk, dikkat ve odaklanmakta sorun üzere mahrumluk belirtilerinin yaşanması 

Yaşam uzunluğu 100 sigara içmiş kişi bağımlı kabul ediliyor

Tütün eserlerinin kullanım formunun değişiklik gösterebileceğini kaydeden Bhais, “Bazı bireyler her gün sistemli olarak sigara kullanırken kimileri ortada sırada sigara içer, kimileri da bırakmış kişilerdir”. Bu şahısların hepsi bağımlı mıdır sorusu gelebilir. Dünya Sıhhat Örgütü sigara içimine dair birtakım tanımlamalar yapar. Her gün en az 1 sigara içen küme, 30 günde günlük 1 taneden daha az sigara içen küme ve orta sıra içen (sosyal ortamlarda) küme biçiminde tanımlamıştır. Özetle ömrü boyunca toplam 100 adet sigara içmiş olan kişi ‘sigara içen’ olarak kabul edilmektedir.” diye konuştu.

Aromalı sigaralar kanser riskini yükseltiyor

Özellikle gençler ortasında kullanımı yaygın olan aromalı, mentollü sigaraların daha fazla bağımlılık yapma ihtimalinden öte bu eserlerin kanser riskini arttırması ile ilgili çalışmalar olduğuna dikkat çeken Bhais, “Bu bahiste yapılan çalışmalarda mentol aromalarının kanser yapan bileşik bulundurdukları ve uzun müddet kullanımları ile pulegon isimli bir yağa dönüştükleri bildirilmiştir. O denli ki bu sebeple Amerikan Besin ve İlaç Dairesi (FDA) 2019 yılında ABD’de mentollü sigara kullanımını yasaklamıştır. Bu risk tıpkı halde elektronik sigara kullananlarda da vardır.” ikazında bulundu.

Elektronik sigaraların kalp, ağız ve diş sıhhati üzerinde olumsuz tesirleri var

Sigarayı bırakmak ya da azaltmak isteyenlerin basamak olarak elektronik sigaraya yönelmesini de değerlendiren Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais, “Çok bilinen bir yanılgı olmasına karşın elektronik sigaraların sigarayı bırakmada yardımcı olduğuna dair bilimsel bir delil yok. Bilakis şahısların, yardımcı olduğunu ya da daha az ziyanlı olduğunu düşünerek, bu eserleri kullanması ileride görebilecekleri ziyana dair telaşlarını azaltarak, bırakma motivasyonlarını da düşürüyor. Sigara içilmesi yasak alanlarda kullanımın olması ya da 18 yaş altı bireylerin de bu eserlere ulaşabiliyor olması da bırakmaya yardımcı olmadığı üzere davranışı sıklaştırmaya sebep oluyor.” sözlerini kullandı.

Elektronik sigaraların zararlarına da dikkat çeken Bhais, “Elektronik sigaralar yakın periyotta piyasaya çıktığı için kullanımın uzun vadede sonuçlarını gösteren araştırmalar yeni yeni ortaya çıkmaktadır. Çıkan sonuçlar bilhassa akciğer, kalp, ağız ve diş sıhhati üzerinde olumsuz tesirleri olduğunu gösteriyor.” dedi.

1 nargile 4-5 paket sigaraya eş değer

Bazı şahısların sistemli sigara kullanmasalar da nargile kullandıklarına değinen Bhais, “Bunun bağımlılık olmadığını, toplumsal bir kullanım olduğunu ya da ziyan vermeyeceğini düşünürler. Lakin gerçek şu ki içinde bulunan nikel, kurşun, kobalt oranlarının sigaradan daha yüksek olması sebebiyle 1 nargile 4-5 paket sigaraya eş kıymettir. Ayrıyeten birçok kişinin kullandığı ve gereğince dezenfekte edilmeyen nargileler verem başta olmak üzere birçok bulaşıcı hastalığa yakalanmak için de risk oluşturmaktadır.” halinde konuştu.

Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir fakat büsbütün yok olmaz

Diğer bağımlılıklar üzere sigara bağımlılığının da tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu vurgulayan Bhais, “Kişi sigarayı bırakabilir. Bırakma durumunda sigara bağımlılığı hastalığı pasif durumda olur. Beyindeki sigarayı tanıyan hücreler uyku haline geçer. Kişinin kullanımı olmaz fakat içme isteği olabilir. Lakin kişi içmeden bu istek anlarını geçirebilir. Tekrar kullanımın olması durumunda hastalık tekrar alevlenir. Kullanım bir mühlet sonra denetimden çıkar ve kişi bir müddet sonra eski kullanım tertibine döner. Yani sigara bağımlılığında tedaviden kastedilen; ‘düzelir lakin asla büsbütün yok olmaz’. Kişi bıraktıktan 5 yıl sonra bile içmeyi denese tekrar eski içme nizamına dönebilir.” tabirlerini kullandı.

Azaltarak bırakma aktif bir usul değil

Sigarayı bırakma tedavisinde temel belirleyicinin kişinin motivasyonu olduğunu belirten Bhais, “Araştırmalar azaltarak bırakma ya da düşük nikotin içeren ‘light’ sigaralar içmenin bırakmada faal teknikler olmadığını gösteriyor. Bu sebeple büsbütün bırakmak üzerine bir tedavinin muvaffakiyet talihi daha yüksek. Bırakma teşebbüsünde profesyonel bir takviye almak da muvaffakiyet talihini arttırır. Sigara bırakma polikliniklerinde bırakmaya yardımcı olması için ilaç takviyesi, nikotin yerine koyma tedavisi ve bırakma stratejilerini planlamak ismine psikoterapi dayanağı alınabilir.” diye konuştu.

Uygulanan sisteme örnek veren Bhais, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Danışanın birinci olarak bir tabip tarafından genel muayenesi yapılır ve sigara bağımlılığı açısından kıymetlendirilir. Kişinin gereksinimine nazaran ilaç yahut psikoterapi dayanağı tedaviye eklenir. Tedavide iki evre vardır: Bırakmak ve sürdürmek. Her iki tedavi etabı için de farklı maksatlar vardır. Bilhassa bırakma sonrası birinci 1 hafta, 1 ay ve 3 aylık süreçler tekrar başlama riskleri açısından kıymetli olduğu için bu periyotlar birlikte aşılır. Terapilerde kişi riskli durumları, kendisini tekrar kullanıma döndüren sebepleri ve kullanmamak konusunda işe yarayan prosedürleri daha güzel fark ettiği için daha uygun stratejiler bulabilir.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı