Alerjik hastalığı olanlara ‘polen’ uyarısı

Alerjik hastalığı olanlara ‘polen’ uyarısı Van‘da polen yoğunluğu tesirini artırdı VAN – Van‘da yaz aylarının...

Alerjik hastalığı olanlara ‘polen’ uyarısı

Alerjik hastalığı olanlara ‘polen’ uyarısı

Van‘da polen yoğunluğu tesirini artırdı

VAN – Van‘da yaz aylarının başlamasıyla birlikte bilhassa kavak ağaçlarından yayılan polenler, nezle ve alerjik hastalıkları olan vatandaşları tehdit ediyor.

Van‘da kavak ağaçlarının fazla olması nedeniyle kent merkezine adeta polen yağıyor. Kavak ağaçlarından yayılan polenler hayatı olumsuz istikamette etkilerken, alerjik hastalığı olan vatandaşlar ise dışarı çıkamıyor. Uzmanlar polenlerin yoğunluğunu artırdığı bu devirlerde bilhassa saman nezlesi ‘alerjik rinit’, göz nezlesi ‘alerjik konjonktivit’ ve astımı olan hastaların uzun mühlet dışarıya çıkmamasını öneriyor.

“Vücuda yapışan polenler, alerjik şikayetlerini artırabilir”

İHA muhabirine konuşan Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Dr. Ali Can, bu ayda polenlerin havada ağır olarak uçuştuğunu anımsattı. Saman ve göz nezlesi olanlar ile astımı olan hastaların bu mevsimde uzun müddet dışarıda kalmamaları gerektiğini söz eden Dr. Can, “Bu hasta kümesi uzun müddet dışarıda kalmak zorunda kalıyorsa, konuta geldikten sonra kıyafetlerini süratlice çamaşır makinesine atıp yıkamalı ve duş almalıdırlar. Zira bedene yapışan polenler, alerjik şikayetlerini artırabilirler. Hastaların çamaşırlarını dışarıda kurutmamaları gerekiyor. Çamaşırlara yapışan polenler yeniden şikayetlerini artırabilir. Araç kullanıyorlarsa polen fitrelerini vaktinde değiştirmeleri lazımdır” dedi.

“Evlerini sabah havalandırmasınlar”

Ev hanımlarının sabah saatlerinde polen yoğunluğunun daha fazla olmasından ötürü konutlarını öğlenden sonra ve ya akşam saatlerine gerçek havalandırmasını öneren Can, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sabah 06.00 ile 07.00 saatlerinde polen yoğunluğu artmaktadır. Bu yoğunluk birden fazla vakit öğlene kadar sürmektedir. Bu durumda sabah havalandırılan meskene polen dolmakta ve hastaların şikayetini artırmaktadır. Bunun dışında hastalar; alerji ilaçları, burun spreyleri ve göz damlaları kullanılabilir. Bu durumu haplara nazaran nispeten daha kalıcı çözdüğümüz aşı tedavileri var. Hastalar hem ilaç hem de aşı tedavisinden yarar görmektedirler.”

İhlas Haber Ajansı / Yılmaz Sönmez – Yeni