Kalp Krizi Riski Nasıl Azaltılır

Günlük hayatın getirdiği zorluklar, beslenme biçimi ya da genetik özellikler üzere birçok neden ile tüm...

Kalp Krizi Riski Nasıl Azaltılır

Günlük hayatın getirdiği zorluklar, beslenme biçimi ya da genetik özellikler üzere birçok neden ile tüm dünyada kalp rahatsızlıkları sıkça görülmektedir. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji kısmından Doç. Dr. Süha Çetin, kalp krizi hakkında değerli bilgiler verdi.

Kalp krizi kalbi besleyen damarlardan bir adedinin tıkanıp ve o bölgedeki kalp kasının yeteri kadar kan ve dolayısı ile oksijen alamamasından kaynaklanır. Tedavi, yani damarın açma süreci ne kadar geç kalırsa kalbin kas dokusu o kadar fazla ziyan görür.

Kalp krizi geçirdiğimizi nasıl anlarız?

  • Göğüste ağrı yahut bir rahatsızlık hissi. Bu ağrı göğüsün tam ortasında olur ve birkaç dakika yahut daha uzun sürebilir. Ağrı haricinde göğüste baskı, daralma yahut dolgunluk hissi olabilir.
  • Kişilerde soğuk terleme, baş dönmesi ve bayılma olabilir.
  • Göğüsteki baskı sol yahut iki kola, alt çeneye, sırta yahut mide bölgesine vurup bulantı ve kusma yapabilir.

Bu durumda kişinin yahut yakınının vakit kaybetmeden 112’yi araması değerlidir. Hasta ne kadar erken koroner teşebbüs yapan bir merkeze yetiştirilirse o kadar çabuk müdahale edilip, kalp krizinin ölümcül riski azaltılmış olur. Kimi durumlarda bireye göğüsten pedallarla elektriksel şok vermek yahut göğüs masajı yapıp, teneffüs dayanağı vermek icap edebilir.

Kalp krizinin nedenleri ve risk faktörleri nelerdir?

Yaşam üslubu, yaş ve aile hikayesi kalp krizi geçirme riskini artırabilir. Birçok bireyde istenmeyen bir ömür biçimi nedeniyle yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet mevcuttur. Bilhassa sigara genç insanlarda kalp krizine neden olabilir.

Kalp krizi sonrasındaki toparlama evresinde ferdî olarak neler yapılabilir?

Kalp krizi sonucu olarak kalp hasar görmüş olabilir. Bu durum ritim bozuklukları yapabilir ve kalbin pompalama kabiliyetini etkileyebilir. Yine kalp krizi geçirme riski, inme yahut bacakları besleyen atar damarların hastalık riski mevcut olabilir.

Bu sorunlarla müsabaka riskini azaltabilmek için atılması gereken adımlar şunlardır:

  • Kriz sonrası sürecin yeterli atlatılması: Bu mevzuyu doktorunuz ile görüşmek yararlıdır. Hekiminiz iş hacminizi, seyahatlerinizi ve cinsel aktivitenizi birinci etapta sınırlayabilir.
  • Yaşam biçimi değişiklikleri: Akdeniz diyeti, nizamlı fizikî aktivite, sigaranın bırakılması ve reçete edilen ilaçların muntazam kullanılması değerli bir rol teşkil eder.
  • Kişinin bir kalp rehabilitasyon merkezinde tedavi olması gerekebilir. Bu merkezler profesyonel mensuplar tarafından yönetilir. Fizikî aktivite, diyet düzenlemesi ve sigara bırakma hususlarında yardımcı olunur. Birebir vakitte gerilim idaresi için ve ruhsal takviye sağlanır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı