NATO üyesi olmak isteyen Finlandiya gözünü Türk SİHA’larına dikti: İlgimizi çekecek silah teknolojileri var

NATO üyelikleri konusunda Türkiye’nin dertlerini gidermeye çalışan Finlandiya ve İsveç’ten olumlu bildiriler gelmeye devam ediyor....

NATO üyesi olmak isteyen Finlandiya gözünü Türk SİHA’larına dikti: İlgimizi çekecek silah teknolojileri var

NATO üyelikleri konusunda Türkiye’nin dertlerini gidermeye çalışan Finlandiya ve İsveç’ten olumlu bildiriler gelmeye devam ediyor.

“ÖNCE MEVCUT MÜZAKERELERE BAKALIM”

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto yaptığı açıklamada, Finlandiya ve Türkiye’nin NATO müttefiki olmaları durumunda birbirleriyle silah muahedeleri yapabileceğini belirterek, “Türkiye’de Finlandiya’nın ilgisini çekebilecek kimi silah teknolojileri var. Herkes bu dronları ve başka sistemleri takip etti. Ancak çabuk etmek istemiyorum. Evvel mevcut müzakerelerin durumuna bakalım” dedi.

“SİLAH İHRACATI DURUMA NAZARAN BELİRLENİYOR”

Finlandiya’nın Türkiye’ye silah ambargosu uygulamadığını ve ihracatın duruma nazaran belirlendiğini tabir eden Haavisto, lakin NATO’nun savunma taahhüdü göz önüne alındığında, Finlandiya’nın NATO üyesi olması halinde rastgele bir silah ihracatına yönelik kararda dikkate alınacağını da kelamlarına ekledi.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA TÜRKİYE’YE AMBARGO UYGULUYOR

Türkiye, terör örgütü PKK/YPG’ye verdikleri takviye nedeniyle Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini veto ederken, kelam konusu iki ülkede Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde terör örgütlerine düzenlediği askeri operasyonlar nedeniyle Türkiye’ye silah ambargosu uyguluyor.

İhlas Haber Ajansı / Dünya