Bakan Bilgin’dan EYT’lileri umutlandıran sözler: Dosya önümüzde, mesafe kat ettiğimiz zaman kamuoyuyla paylaşacağım

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, TRT Haber’de gündeme ait soruları yanıtladı. Bakan Alım...

Bakan Bilgin’dan EYT’lileri umutlandıran sözler: Dosya önümüzde, mesafe kat ettiğimiz zaman kamuoyuyla paylaşacağım

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, TRT Haber’de gündeme ait soruları yanıtladı. Bakan Alım milyonların merakla beklediği emeklilikte yaşa takılanlar ( Eyt ) ile ilgili de konuştu.

“MESAFA KAT ETTİĞİMİZ VAKİT PAYLAŞACAĞIM”

Eyt ile ilgili evrak önümüzde duruyor” diyen Bakan Alım, “Mesafe kat ettiğimiz vakit kamuoyuyla paylaşacağım. Çalışma hayatıyla ilgili her toplumsal sorun benim misyonumdur. Aman onu açmayacağız, o belge kapalı. Hiç bu türlü dediğimiz yoktur” sözlerini kullandı.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ İŞÇİLERİ KORUYAN BİR DEVLETTİR”

Türkiye Cumhuriyeti’nin toplumsal devlet karakterinde bir devlet olduğunu belirten Bakan Alım, “Şunu herkesin bilmesi lazım Türkiye Cumhuriyeti işçilerini koruyan bir devlettir. Alelade kapitalist bir devlet değildir. Demokratikleşme süreci ilerledikçe bu atılımlarımız devam edecek. Yani biz bütün toplumsal sıkıntıları devletimizin önündeki misyon alanı sayıyoruz. Çalışma hayatıyla ilgili her toplumsal sorun benim vazifemdir. Onu açmayacağız o evrak kapalıdır demeyiz.” dedi.

EYT NEDİR, KİMLER EYT’Lİ SAYILIYOR?

Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden evvel olanlar EYT’li sayılıyor. Çünkü 9 Eylül 1999 öncesinde yaş kaidesi aranmaksızın prim günü ve sigortalılık müddeti kaideleri sağlanarak da emekli olunabilirken, 8 Eylül 1999 tarihinde yapılan değişiklikle prim günü ve sigortalılık mühleti koşullarının yanı sıra bir de yaş kuralı getirildi. EYT’li sayılmak için sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden evvel olup, emeklilik için gereken yaş dışındaki sigortalılık mühleti ve prim günü koşullarını sağlamış olmak gerekiyor.