Haftada 4 gün çalışma Almanya’da denenecek

Almanya’da başlatılacak pilot projeyle haftanın dört günü çalışma sisteminin test edilmesi planlanıyor. Danışmanlık firması Intraprenör’ün...

Haftada 4 gün çalışma Almanya’da denenecek

haftada 4 gun calisma almanyada denenecek lp8z

Almanya’da başlatılacak pilot projeyle haftanın dört günü çalışma sisteminin test edilmesi planlanıyor. Danışmanlık firması Intraprenör’ün Berlin’de hayata geçireceği projeye perşembe gününden itibaren firmalar başvuru yapabilecek. Intraprenör’ün dört günlük çalışma haftası sisteminin test edilmesi için projeye en az 50 firmanın katılması hedefleniyor.

Proje süresince firmalar uzmanlara danışabilecek, yeni yöntemler deneyebilecek ve birbirleriyle görüş alışverişinde bulunabilecek. Proje sonunda sonuçların Münster Üniversitesi tarafından değerlendirilmesi bekleniyor.

DW Türkçe’nin aktardığı habere göre; Altı ay sürmesi planlanan projede yüzde 100 verimlilik, yüzde 80 çalışma süresi, yüzde 100 ödeme modeli uygulanacak. Haftada dört gün çalışma gündeme gelen diğer modellerde ise çalışma süresiyle birlikte ödenen ücretlerin de düşürülmesi öngörülüyor. Bazı küçük işletmeler haftada dört gün çalışırken fazla mesaiyi de gündeme getiriyor. Bu projede çalışma süresi azalırken verimliliğin ve ücretlerin aynı kalacağı vurgulanıyor.

ÇALIŞANLAR DÖRT GÜN ÇALIŞMAK İSTİYOR

Hans Böckler Vakfı’nın mayıs ayında sonuçları açıklanan araştırmasında maaşlı çalışanların yüzde 73’ü, kazandıkları para aynı kaldığı sürece haftanın dört günü çalışmaya razı olduklarını belirtti. Ankete katılanların yüzde 17’si haftanın dört günü çalışmaya karşıydı. Dört gün çalışmaya karşı çıkanların yüzde 86’sı çalışmaktan keyif aldığını, yüzde 82’si çalışma süresinin kısaltılmasının çalışma sistemini değiştireceğinden endişe ettiğini, yüzde 77’si ise işini bitiremeyeceğini düşündüğünü belirtti.

Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği ise haftanın dört günü çalışmaktan uzaktır. Sendika Genel Sekreteri Christoph Ahlhaus, işveren ve çalışanlar arasında bireysel çözümlerin mümkün olabileceğini ancak devletin haftanın dört günü çalışma karşılığında tam ücret ödenmesini sağlayan bir sistemin uygulanmasına olası müdahalesine karşı olduklarını söyledi. Çalışma süresinin azaltılmasının verimliliğin azalmasına yol açabileceğini belirten Ahlhaus, öncesinde işletmelerin sıkıntı çekeceğini, sonrasında ise herkesin sıkıntı çekeceğini savundu.

Almanya’nın sanayi işçilerini bir araya getiren en büyük sendikası IG Metall, dört günlük çalışma haftasına ilişkin tartışmalarda Almanya’nın metal ve elektronik sektöründeki rekabet gücünün dikkate alınması gerektiği görüşünde. IG Metall Başkanı Jörg Hofmann, hafta sonu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’a verdiği röportajda, dört günlük çalışma haftası modelinin, önümüzdeki yıl yapılacak toplu sözleşme görüşmelerinde IG Metall’in talep listesinde yer almayacağını, bunun bir karar olduğunu söyledi. ‘uzun vadeli bir sorun’. IG Metall haftalık çalışma saatlerinin 35’ten 32’ye düşürülmesini istiyor.

PROJE DAHA ÖNCE İNGİLTERE’DE UYGULANMIŞTI

Intrarprenör, önümüzdeki yılın başından itibaren hayata geçirilmesi planlanan projeyi, dünyanın farklı ülkelerinde dört günlük çalışma haftasını tanıtmak için çalışan sivil toplum kuruluşu 4 Day Week Global ile birlikte yürütecek.

Aynı proje daha önce İngiltere’de de uygulanmıştı. Proje sonunda şirketler pozitif bir bilanço oluşturdu. İngiltere’de projeye katılan 61 firmadan 56’sı, dört günlük haftalık çalışma sistemine devam edeceklerini belirtti. Deneme süresi boyunca hastalık izni alan çalışanların oranı yüzde 65, işten ayrılan çalışanların oranı ise yüzde 57 azaldı. Boston ve Cambridge’den uzmanların yaptığı analize göre deneme süresi boyunca şirketlerin cirolarında ortalama yüzde 1,4’lük bir artış kaydedildi.

Kaynak: News Global