Markanız Logosuz da Hatırlanıyor mu

GÜÇLÜ MARKA KİMLİĞİNİN TÜKETİCİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Tüketiciler, birtakım markaları marka ismi ya da logo görmeden...

Markanız Logosuz da Hatırlanıyor mu

GÜÇLÜ MARKA KİMLİĞİNİN TÜKETİCİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Tüketiciler, birtakım markaları marka ismi ya da logo görmeden çarçabuk hatırlayabiliyor. Bilinçaltında oluşan bu durum, markaların sahip oldukları ‘güçlü marka kimliği’ ile bağlı bir mevzu. Tesir yaratmak isteyen markaların logo ve marka isminin ötesine, 5 duyu organına ulaşan hatırlatıcılara bakmaları gerektiğini vurgulayan Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, “Görsel ögeler markayı temsil etmede epeyce tesirli araçlar olsa da güçlü bir marka kimliği oluşturmak ve sonrasında yerleşik hale getirmek için perspektifi genişletmeli ve vaktin gücüne güvenmeliyiz.” açıklamasında bulunuyor.

Güçlü marka kimliği, tüketicilerin markayı süratlice hatırlamasını sağlayan ögelerin tamamını kapsıyor. Marka ismi ve logo, marka oluşturmada temel ve çok değerli iki husus ancak tüketicinin şuur altına marka algısını yerleştirmekte son derece yetersiz. Münasebetiyle geniş bir perspektiften bakıldığında 5 duyu organına yönelik, markaya özelleştirilmiş hatırlatıcıların olduğu güçlü marka kimliği konusu ortaya çıkıyor. Son devirde küresel markaların eserlerinden ya da reklam kampanyalarından logoları kaldırıp tüketiciye bir ileti verdikleri uygulamalar görülüyor. Üstelik tüketici, markayı renginden, ambalajının formundan ya da yazı fontundan markanın ismini bile görmeden birinci anda tanıyor. Bunun altında yatan sebebin tartışmasız güçlü marka kimliği ve marka bilinirliği olduğunu vurgulayan Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, “Bu güce ulaşmak için markalar, kendilerini tüketicinin hisleriyle ilişkilendirmeli, markayı hatırlatan hatırlatıcıların her vakit dengeli ve daima kılmalılar. Güçlü marka kimliği uyumlu değilse, eserlerde sunulan tecrübe değişkense bu durum markanın gücünü zayıflatır ve bütünlüğü bozarak akılda kalıcılığı baltalar.” vurgusu yapıyor.

Farkındalık Markalara Bilinirlik Getirmez

Marka farkındalığı ile marka bilinirliği çok sık birbirine karıştırılıyor ya da bu kavramların birebir olduğu düşünülüyor. Meğer alakalı olmalarına karşın ortalarında, markanın satışlarına giden yolu da etkileyen önemli bir ayrım bulunuyor. Marka farkındalığı, tüketicinin markanın varlığından haberdar olduğunu söz ederken marka bilinirliği, tüketicinin markanın görsel ve işitsel ögeleri aracılığıyla markayı tanımlayabilmesi olarak tanımlanıyor. O denli ki marka farkındalığı uzun vadede marka bilinirliğine de yol açabiliyor ve münasebetleri bu noktadan kaynaklanıyor fakat farkındalık düzeyinin ötesine geçmeme ihtimali göz arkası edilmemeli. güçlü marka kimliğinin sadece bir logonun daha evvel görülmüş olmasından ya da marka isminin duyulmuş olmasından çok daha fazlası olduğunu belirten Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, markanın ruhunun ve öyküsünün bir bütün olarak ele alınması ve tüketiciye bütün halinde sunulması gerektiğini vurguluyor.

“Marka – Tüketici Münasebeti Paranın Değil Vaktin Elinde”

Markaların ve eserlerinin güçlü marka kimliği ögeleri, tüketici satın alma davranışını etkilemek için kullanılıyor. Tüketicinin markayla temas ettiği her noktada tıpkı ve birbirini hatırlatacak içeriklerle müsabakası markaya olan inanç hissini kişi farkında olmadan artırıyor. Bu sayede dengeli marka kimliği, verdiği çağrışımlarla tüketicinin bilinçaltında yer ediniyor. Derin tüketici tahlilleri sonrasında güçlü marka kimliği geliştiren markalara Musa Çelik, “Tüm temas noktalarına güçlü marka kimliği yansıtın, son aşamanız artık markanızı tüketicinin vaktine bırakmak. Bu bağlantıyı güçlendirmek paradan çok vaktin elinde!” açıklamasında bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı