Kentsel dönüşüm destekleri yapılan düzenleme ile yeniden artırıldı

Kentsel dönüşüm takviyeleri artırılmaya devam ediyor.2 Ekim’de Resmi Gazetede bilgisi verilen düzenleme ilefaiz dayanağı güçlendirme,...

Kentsel dönüşüm destekleri yapılan düzenleme ile yeniden artırıldı

Kentsel dönüşüm takviyeleri artırılmaya devam ediyor.2 Ekim’de Resmi Gazetede bilgisi verilen düzenleme ilefaiz dayanağı güçlendirme, konut imal ve edinmede 6 puana, iş yerlerinde ise 4,5 puana çıkarıldı.

KİRA YARDIMI VE FAİZ DAYANAĞI BİR ARADA ALINABİLECEK

Konuyu pahalandıran Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “6306 Sayılı Kanun Kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilere sağlanacak faiz dayanağına ait kararda değişiklik yapıldı. Buna nazaran verilen takviyeler tekrar artırıldı” dedi.

Kentsel dönüşümde dayanaklar artırıldı. 2 Ekim’de Resmi Gazetede yapılan düzenleme hakkında bilgi veren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Özelmacıklı, “Kentsel dönüşümde gerisi ismine dayanaklar gelmeye devam ediyor. Haziran ayında yapılan düzenleme ile kentsel dönüşümde kira yardımı ve faiz takviyesinin birlikte alınabilmesine imkan tanınmıştı. Artık de faiz dayanağı güçlendirme, konut üretim ve edinmede 6 puana, iş yerlerinde ise 4,5 puana çıkarıldı. Konut ve iş yeri imal kredilerinde hak sahipliği bazında dayanak sağlanacak kredi ana para meblağı yapılan düzenleme ile 600 bin TL’ye çıkartılmış oldu. Bu meblağ Şubat ayında 400 bin TL’ye çıkartılmıştı. Birden fazla bağımsız kısma sahip olan hak sahiplerine verilen toplam kredi fiyatı da 2 milyon liradan 3 milyon liraya yükseltildi” dedi.

“YIKILAN BAĞIMSIZ ÜNİTE SAYISI 775 BİN”

10 yıldan bu yana devam eden kentsel dönüşümdeki sayılar hakkında da bilgi veren Özelmacıklı, “Şimdiye kadar riskli yapı tespiti yapılan bağımsız ünite sayısı 867 bin 894 iken riskli yapı tespiti sonrasında yıkılan bağımsız ünite sayısı 775 bin 589 oldu. Yapılan düzenlemede güçlendirme kredilerinde de 160 bin lira olan üst hudut, 240 bin liraya çıkartıldı. Güçlendirme ve konut üretim kredilerinde 10 yıl vade ve 2 yıl anapara ödemesiz devir ise kıymetli bir fırsat. Bu fırsatı vatandaşlarımız avantaja çevirmeli” diye konuştu.

“ESKİ MESKEN İLE YENİ MESKEN ORTASINDA BİRTAKIM BÖLGELERDE 4 KAT FİYAT FARKI OLUYOR”

Dönüşüm ile gerek konut ve işyerinin muteber yapılara dönüştüğünü gerekse de aslında taşınmazın pahalandığını söz eden Özelmacıklı, “Arsa tapulu kredi çıkmayan eski bir meskenin pahası ile yeni meskenin pahası ortasında kimi bölgelerde 4 kat fiyat farkı kelam konusu. Bu takviyeleri fırsat olarak görüp süratlice kıymetlendirmek gerekiyor. Ülke genelinde yetki dokümanı almış olan 40 bine yakın emlak işletmesi de bu hususta taraflara dayanak vermeye hazır. Emlak işletmeleri kendi uzmanlık bölgelerindeki ana yapıların mevcut durumunu en yeterli bilen bireyler. Mevcut tecrübe ve deneyimleri sürece olumlu olarak takviye verebilirler” tabirlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat