Ülker, dokuz aylık bilançosunu açıkladı

Türkiye’nin önder besin şirketi Ülker, 2022’nin dokuz ayında hem Türkiye operasyonları hem de ihracat ve...

Ülker, dokuz aylık bilançosunu açıkladı

Türkiye’nin önder besin şirketi Ülker, 2022’nin dokuz ayında hem Türkiye operasyonları hem de ihracat ve yurt dışı operasyonlarıyla büyümeye devam etti. Şirket cirosunu 19 milyar TL’ye ulaştırdı.

Ülker Bisküvi, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamayla, 2022’nin dokuz aylık devrinde cirosunun 19 milyar TL olduğunu duyurdu.

Şirketin sürdürülebilirlik, dijitalleşme, ARGE ve inovasyona yönelik çalışmalarının devam ettiğini lisana getiren Ülker CEO’su Mete Buyurgan, “Dokuz aylık ciromuz 19 milyar TL’ye ulaştı. Türkiye operasyonumuzun ciro içindeki hissesi yüzde 62 ihracat ve yurt dışı operasyonlarımızın ciro içindeki hissesi ise yüzde 38 oldu. Güçlü, çevik ve proaktif risk yapımızla, geniş coğrafyalara yayılan iş gücümüz, faal stratejilerimiz ve başarılı idaremizle yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Sürdürülebilir ham unsur tedariki ve bisküvilik un üretimine uygun buğday çeşidi geliştirmek için 2007’de başladıklarını Aliağa Bisküvilik Buğday projesinin Ülker eserleriyle buluştuğunu da belirten Buyurgan, eserlerin raflara çıktığını söyledi.

Ülker’in sürdürülebilirlik çalışmalarıyla ulusal ve memleketler arası platformlarda ses getirmeye devam ettiğine dikkat çeken Buyurgan şu bilgileri aktardı: “Sürdürülebilir İş Mükafatları 2022’de “İş Birliği ve STK” kategorisinde “Kakao’dan Fazlası- Beyond Cocoa” projesiyle mükafata layık görüldük. İki yıl evvel başlattığımız projemizle kakao tedarik zincirinin sürdürülebilirliğinin sağlanması maksadıyla, tarladan sofraya ulaşan seyahatin her adımını dikkatle takip ediyoruz. Saha kontrolleri, bilgi toplama, tedarikçi görüşmeleri üzere çalışmaları kapsayan iş birlikleriyle, uzun vadede toplumsal kalkınma ve çevresel güzelleşmeye dayanak olmayı hedefliyoruz.”

Türkiye’de bisküvi ve çikolatada pazar liderliğinin güçlü bir halde devam ettiğini lisana getiren Buyurgan, “Bölgeye baktığımızda; Suudi Arabistan ve Mısır’da bisküvi kategorisinde pazar liderliğimiz sürüyor. Kazakistan’da da çikolata kategorisinde üçüncü sıradayız. Türkiye’de toplam atıştırmalık kategorisinde kuvvetli bir önder olarak yolumuza devam ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı