Desoutter , Nexonar 3D Kamera Pozisyonlandırma Sistemiyle Üretim ve Montajda Kusura Yer Bırakmıyor

Endüstride yanılgısız montaj için tek sağlam tahlil: Nexonar Montaj ve üretim operasyonları için başta havacılık...

Desoutter , Nexonar 3D Kamera Pozisyonlandırma Sistemiyle Üretim ve Montajda Kusura Yer Bırakmıyor

Endüstride yanılgısız montaj için tek sağlam tahlil: Nexonar

Montaj ve üretim operasyonları için başta havacılık ve otomotiv olmak üzere sanayideki birçok bölüme elektrikli ve havalı montaj aletleri tahlilleri sunan Desoutter; bilhassa manuel süreçlerde yanlışsız üretim için büyük bir inovasyon gerçekleştirdi. Üst seviye pozisyonlandırma sistemi olan “Nexonar”ı ekosistemine entegre eden Desoutter, müşterilerine bu sayede endüstriyel üretimin yanı sıra karmaşık montajlar için de ülkü bir tahlil sunuyor.

Nexonar ile 2017’den beri çalışan Desoutter, şirketi satın almasının akabinde mevcut ekosistemine de entegre ederek sistemin, birçok sanayide montaj çizgilerindeki kullanımını ve kurulumunu kolaylaştırıyor. Desoutter’ın “akıllı montaj” tahlillerini bir üst düzeye taşıyan Nexonar konumlandırma sistemi, 3 boyutlu durum denetim sistemi sayesinde bilhassa manuel montaj süreçlerinin yanılgısız ve yüksek kalitede yapılmasını 100 garanti altına alıyor. Tıpkı vakitte bu Poka-Yoke tahlili ile Desoutter, dünya çapındaki müşterilerine operatör ve proses güvenliği sağlarken, yüksek üretkenlik ve verimlilik sunmaya devam ediyor.

Nexonar başta otomotiv ve havacılık olmak üzere; elektrikli araçların batarya montajı, uçakların gövdeleri için sıkma, delme ve yerleştirme süreçleri, kaynak, yağlama, boya, lojistik depo süreçleri ve robot yörünge öğretilmesi üzere uygulamalarda kullanılıyor. Sistem, montaj süreçlerinde erişilemeyen vidalama noktalarının pozisyonunu muteber bir halde belirlenmesini sağlıyor.

“Nexonar ile pazarın gereksinimlerine kapsamlı bir tahlil sunuyoruz”

Desoutter Türkiye Kısım Müdürü Umur Güldiren, “Desoutter ve Nexonar’ın uzmanlıklarını birleştirmesi sayesinde müşterilerimize, bilhassa proses denetimi, operatör güvenliği ve yazılım tahlilleriyle ilgili büyük pahalar katmayı hedefliyoruz. Nexonar’ı ekosistemimizin bir kesimi olarak sunabilmek, pazarın kritik gereksinimlerine yönelik kapsamlı bir tahlil sunmamıza imkan yaratıyor.” dedi.

3D kamerayla vidalama noktalarının pozisyonu kesin bir formda belirlenebiliyor

Prosesteki ekipmanların pozisyonlarını takip etmek için gelişmiş bir yazılıma sahip olan Nexonar pozisyonlandırma sistemi; bir 3D kamerayla, aletin ve vidalama noktasının odanın neresinde olduğunu algılamak için kızılötesi bir sinyal kullanıyor. Rastgele bir nesneyi gerçek vakitli olarak 5 mm hassasiyetiyle takip edebilen Nexonar sayesinde erişilemeyen vidalama noktalarının pozisyonu kesin bir biçimde belirlenebiliyor.

Montajda operatörün yanılgı yapma mümkünlüğü sıfıra iniyor

İzleyici sensörler; iş eldivenlerine, el aletlerine ve operatör kıyafetlerine basitçe yerleştirilebiliyor. Bu sensörler, prosesteki ilgili alanda kör nokta kalmayacak biçimde kızılötesi kamera yahut 3D kameralar kullanılarak izlenebiliyor. Nexonar yazılımına evvelce basitçe tanımlanan süreçler; bir ekran, lazer projeksiyon yahut bir sanal gerçeklik gözlüğüne yansıtılıyor ve operatörler adım adım yönlendiriliyor. Lakin operatörlerin” yanlışsız süreçleri yaptığında” prosesin tamamlanabilmesi, operatörün yanılgı yapma mümkünlüğünü yetişmiş olmasından bağımsız olarak ortadan kaldırıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı