İşverenlerden gelen açıklama milyonları huzursuz edecek: Her 3 iş insanından 2’si emekçi çıkarmayı düşünüyor

Çatısı altındaki 30 federasyon ve 300’den fazla dernek üzerinden 50 bini aşkın şirket ile Türkiye’nin...

İşverenlerden gelen açıklama milyonları huzursuz edecek: Her 3 iş insanından 2’si emekçi çıkarmayı düşünüyor

Çatısı altındaki 30 federasyon ve 300’den fazla dernek üzerinden 50 bini aşkın şirket ile Türkiye’nin gönüllülük temeliyle bir ortaya gelmiş en büyük bağımsız iş dünyası örgütü Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) tarafından düzenlenen 24. Teşebbüs ve İş Dünyası Tepesi, bugün de devam etti. 2022 yılının muhasebesini yapmak ve gelecek yıla dair öngörülerini paylaşmak için dorukta bir ortaya geldiklerini söyleyen TÜRKONFED İdare Şurası Lideri Süleyman Sönmez, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“BELİRSİZLİK BÜYÜYOR”

Ekonomik sıkıntılara değinen Sönmez, “Bugün global ekonomi beklenenden daha keskin ve tabana yayılmış bir yavaşlama yaşıyor. Enflasyon birkaç 10 yılda görülenden daha yüksek. Kalıcılaşan yoksulluk, sıkılaşan mali şartlar, Rusya, Ukrayna Savaşı ve salgının devam eden tesirleri genel ekonomik görünüm üzerinde ağır bir baskı oluşturuyor. İnsani krizler, göç, iklim krizi üzere gerçekler kasvetli havayı daha da ağırlaştırıyor. Belirsizlik büyüyor. Ülkemiz bu belirsizlik ortamında bir yandan yapısal sıkıntılarıyla yüzleşirken bir yandan enflasyon, faiz, kur sarmalı içerisinde cari açıktan, bütçe açığına çok bilinmeyeni bir denklemi çözmeye çalışıyor.” dedi.

“HER 3 İŞ İNSANINDAN 2’Sİ PERSONEL ÇIKARTMAYI DÜŞÜNÜYOR”

İş dünyasının yüzde 80’inin enflasyonu öncelikli sorun olarak gördüğünü belirten Sönmez, “İş dünyasının yüzde 90’ı finansmana erişimde sorun yaşadığını, yüzde 77 kadarı da karar verici ve düzenleyici kurumlar tarafından açıklanan regülasyonları baş karışıklığı yarattığını söz ediyor. Girdi maliyetleri bilhassa de bildiğiniz üzere güç maliyetleri durmadan artıyor. Avrupa’daki resesyon ve iç pazardaki sakinlikten telaş eden her 3 iş insanından 2’si emekçi çıkartmayı düşünüyor.” tabirlerini kullandı.

“NEDEN MUKADDERATA RAZI OLALIM”

Sönmez kelamlarına şöyle devam etti: “Bolluğun, rahmetin fışkırdığı, çalışkan ve eğitimli insan gücünün sıfırdan devasa işletmeler ortaya çıkardığı bu coğrafyada neden mukadderata razı olalım. İnanıyorum ki içinden geçtiğimiz teknolojik sıçrama periyodunun sunduğu fırsatları kıymetlendirerek, yıllardır lisana getirdiğimiz katma pahalı üretim ve yüksek katma pahalı ihracat eşiğini aşabiliriz. Yüksek teknoloji kullanımı sayesinde KOBİ’lerimizin ve ülkemizin verimliliğini arttırabiliriz. Karadeniz’de bugüne dek daima petrol aradı. Burası neden bir rüzgar güç üssü olmasın? Biz bunların hepsini başarabiliriz. Bu yılı yüzde 5 ve üzerinde Büyüme sayısıyla kapatacak olsak da 2023 ve sonrasında da sürdürülebilir büyüme için bu oranı kalıcı hale getirmemiz çok kıymetli.

“ENFLASYON FİYAT SARMALARINA DA GİRMİŞ GÖRÜNÜYORUZ”

Enflasyon kur ve faiz iktisatta dikkatle takip edilmesi gereken alanların başında geliyor. Bununla birlikte enflasyon fiyat sarmalına da girmiş görünüyoruz. Taban fiyat konusunun bireylerin onurlu hayat hakkı bağlamında ele alınması gerektiğini düşünüyoruz. Çalışanlarımızın enflasyona ezdirilmemesini her platformda lisana getirdik. Fakat enflasyon meselesini çözmeden yapılacak minimum fiyat artırımı çalışanların refah ve alım gücünü arttırmayacaktır. Bununla birlikte TÜRKONFED olarak bölgesel minimum fiyat uygulamasını son derece değerli görüyoruz.”

Kaynak: ANKA / İktisat