Faiz artışı devam edecek mi?

TCMB, piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 30’a çıkardı. Kurul duyurusunda;...

Faiz artışı devam edecek mi?

uzmanlar tcmbnin kararini degerlendirdi faiz artisi devam edecek mi ya7o

TCMB, piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 30’a çıkardı.

Kurul duyurusunda; Enflasyonun bir an önce düşürülmesi, enflasyon beklentilerinin sabitlenmesi ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması amacıyla parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verildiği belirtildi.

Duyuruda, temmuz ve ağustos aylarında enflasyonun tahminlerin üzerinde seyrettiği belirtilerek, Kurul’un parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma kararları almaya devam edeceği vurgulandı.

“KURUL, TL VARLIKLARA YERLİ VE YABANCI YATIRIMCILARIN İLGİSİNİN ARTMAYA BAŞLADIĞINI BELİRTMESİ DİKKAT ÇEKTİ”

AA Finans Analisti ve Ekonomist Haluk Bürümcekçi, TCMB’nin faiz kararına ilişkin piyasalarda ortalama beklentinin 500 baz puan artacağı, en yüksek tahminin ise 600 baz puan olduğunu belirterek, “TCMB’nin faiz artırımına ilişkin TL açısından beklentiler doğrultusunda nötr bir gelişme oldu.” dedi.

Bürümcekçi, Kurul’un makro görünümüne ilişkin diğer değerlendirmelerinde, “Aylık enflasyonun ana eğiliminin düşüşe geçeceği, yerli ve yabancı yatırımcıların TL varlıklara ilgisinin artmaya başladığı” beklentisini aktarmasının dikkat çekici olduğunu kaydetti. “Parasal sıkılaştırma sürecini desteklemek amacıyla seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma kararlarının alınmaya devam edileceği de yinelendi.” söz konusu.

Politika faizi 500 baz puan artarken faiz koridoru genişliğinin 600 baz puanda korunduğunu hatırlatan Bürümcekçi, APİ ortalama fonlama maliyetinin ve haftalık swap ihalelerinde uygulanacak faizin 200 baz puanda olmasını beklediklerini ifade etti. Politika faizine paralel yüzde 30 seviyesinde.

Bürümcekçi, faizlerde atılan bu adımın görece belirgin olduğunu ve devam edeceğinin sinyalini vererek nihai politika faizine ilişkin beklentileri yükseltmeye devam edeceğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu karar öncesinde, son makroihtiyati düzenlemelerin de etkisiyle hem mevduat hem de kredi faiz oranlarının son 20 yılın zirvelerine yaklaştığı görülüyordu. Mevduat faizlerinin önümüzdeki dönemde ulaşacağı seviye ise önümüzdeki dönemde ulaşacak gibi görünüyor. Yurt içi yerleşiklerin TL veya döviz tasarruf tercihlerinde ve dolayısıyla döviz kurlarının, kredi faiz oranlarının seyrinde kritik belirleyici olacak “Önümüzdeki dönemde ekonomik aktivitenin seyri ve yurt içi dengelenmenin olup olmayacağı açısından belirleyici olacak” talep etmek. Hem mevduat hem de kredi faizlerinin ciddi oranda yükseleceği senaryo, son dönemde finansal koşullar sıkılaştırılarak iç talebin kontrol altına alınması yönünde atılacak en güçlü adım olacaktır.”

“500 BAS PUANLI ARTIŞ HALA GÜÇLÜ”

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Stratejisti Marek Drimal de karar öncesinde TCMB’nin yukarı yönlü bir sürpriz yapabileceğini düşündüklerini ancak 500 baz puanlık artışın hala güçlü olduğunu söyledi.

Para Politikası Kurulu açıklamasının üslubu ve mesajının, daha kademeli faiz artışlarının da yolda olduğunu gösterdiğini kaydeden Drimal, Bankanın bir sonraki toplantıda 500 baz puanlık artış yapabileceğini ve politika faizinin 38’e çıkabileceğini ifade etti. yıl sonunda yüzde

“TCMB, SIKIŞMA DÖNGÜSÜNÜN HENÜZ TAMAMLANMADIĞINA İMZA VERDİ”

In Touch Capital Markets Kıdemli Döviz Analisti Piotr Matys, TCMB’nin beklentiler doğrultusunda 500 baz puanlık büyük bir artış daha yaparak faiz oranını yüzde 30’a çıkardığını hatırlattı.

TCMB’nin Para Politikası Kurulu duyurusunda sıkılaştırma döngüsünün henüz sona ermediğine işaret ettiğini belirten Matys, yüzde 30’luk politika faizinin lirayı çok yüksek getirili gelişmekte olan ülke para birimi haline getirirken reel faiz oranlarının da arttığını söyledi. halen negatif seviyede.

Bluebay Portföy Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash, TCMB’nin 500 baz puanlık faiz artışıyla güçlü bir hamle yaptığını vurguladı.

Kaynak: AA