Bakan Bilgin, staj mağdurları için yeni bir düzenleme yapılacağını duyurdu

Yıllardır mağduriyetlerini lisana getiren Eyt‘liler için yapılan çalışmalar devam ediyor. Eyt‘lilerin sıkıntılarının Aralık ayında masaya...

Bakan Bilgin, staj mağdurları için yeni bir düzenleme yapılacağını duyurdu

Yıllardır mağduriyetlerini lisana getiren Eyt‘liler için yapılan çalışmalar devam ediyor. Eyt‘lilerin sıkıntılarının Aralık ayında masaya getirilerek çözülmesi bekleniyor. Öteki yandan masada staj mağdurları içinde bir düzenleme olacağı söz edildi. Hem EYT hem de staj mağdurları için yapılan düzenlemelerin Ocak 2023 tarihi ile bir arada yasalaşması bekleniyor.

STAJ MAĞDURLARI İÇİN DÜZENLEME YOLDA

Şu an var olan kanuna nazaran; staj mühleti boyunca emeklilik için borçlanılamıyor. Bu durumda da geçen mühlet emeklilik hesabına katılamıyor. Yeni çalışmaların sonunda geçen müddetin emeklilik günlerine katılması amaçlanıyor.

EYT’LİLER İÇİN TAHLİL BASAMAĞINA GELİNDİ

Kısa müddet evvel açıklama yapan Alım, “Çalışmamız son evresinde. Tamamladık diyebilirim. Aralık ayında bir basın toplantısıyla etraflıca kamuoyuyla paylaşacağız. Çalışmamız teknik olarak bitti, Cumhurbaşkanı’mıza sunacağız. Sayın Cumhurbaşkanı’mızla paylaştıktan sonra onu Meclis’e intikal ettiririz.” kelamlarını kullandı.

Düzenleme, Eylül 1999 yılından evvel sigortalı olan lakin bu tarihte yapılan yasa değişikliği ile mağdur olan bireyleri kapsıyor. Bu tarihte emeklilik için yaş kaidesi getirilmiş; Eylül 1999 yılından evvel sigortalı olanların bekledikleri tarihte emekli olmalarının önü tıkanmıştı. Yeni düzenleme ile sorunun tahlili amaçlanıyor.