Almanya’nın 2022’de silah ihracatı Rusya-Ukrayna savaşıyla 8 milyar avroyu aştı

Almanya’nın silah ve askeri materyal ihracatı, bu yıl Ukrayna’ya silah yardımıyla yaklaşık 8,35 milyar avroya...

Almanya’nın 2022’de silah ihracatı Rusya-Ukrayna savaşıyla 8 milyar avroyu aştı

Almanya’nın silah ve askeri materyal ihracatı, bu yıl Ukrayna’ya silah yardımıyla yaklaşık 8,35 milyar avroya ulaştı.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine nazaran, Sol Parti’nin soru önergesine cevap veren Almanya Ekonomi Bakanlığı, hükümetin bu yıl 22 Aralık prestijiyle 8,35 milyar avroluk silah ve askeri gereç satışına onay verdiğini açıkladı.

Böylece Almanya’nın 2022’de silah ve askeri materyal satışı, 2021’de 9,35 milyar avroluk rekor sonrasında ülke tarihindeki en büyük ikinci ihracat sayısına ulaştı.

Verilen karşılıkta bu yıl Almanya’nın en fazla silah ve askeri teçhizat sattığı ülkenin, Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna olduğu kaydedildi.

Berlin, Kiev’e 2,24 milyar avroluk silah ve teçhizat satışına onay verdi.

Alman hükümetinin Ukrayna’ya ihracat müsaadeleri Gepard tipi uçaksavar tanklarını, mühimmatları, PzH obüslerini, stinger füzelerini, el bombalarını, kaskları ve araçları da kapsıyor.

Alman hükümetinin Ukrayna dışında çoğunluğu NATO ülkesine yaklaşık 6 milyar avroluk silah ve askeri materyal satışına onay vermesi de dikkati çekti.

Ukrayna’yı, 1,83 milyar avro ile Hollanda izlerken, 864 milyon avro ile ABD, 453 milyon avro ile İngiltere ve 249,2 milyon avro ile Macaristan takip etti.

Macaristan’ı 196,1 milyon avro ile Avustralya, 175,1 milyon avro ile Singapur ve 166,5 milyon avro ile Güney Kore izledi.

Ülkenin kelam konusu ihracatının yıllık ortalaması, son 5 yılda 6,85 milyar avro olmuştu.

Alman koalisyon hükümetinde “silah ihracatı kuralları” tartışma konusu

Almanya’da geçen yıl silah ihracatına kısıtlamalar getirme vaadiyle iktidara gelen hükümetin, ülke tarihinin ikinci büyük ihracat sayılarına imza atması da dikkati çekti.

Almanya’da koalisyon müzakerelerinde, Yeşiller, Toplumsal Demokrat Parti’nin zorlamasıyla, Alman hükümeti aslında silah ihracatını azaltmayı ve bu maksatla bir denetim yasası çıkarmayı amaçlıyordu.

Yeşiller Partisi liderliğindeki İktisat Bakanlığı, ülkenin silah ihracatı denetim yasasının güçlendirilmesi ve daha fazla şeffaflık sağlaması için çalışmalar yapıyor.

Alman basınında yer alan haberlerde, Yeşiller, Toplumsal Demokrat Parti ve Hür Demokrat Parti’nin oluşturduğu hükümette bakanlar seviyesinde silah ihracatının kısıtlanması konusunda görüş ayrılıkları da yaşanıyor.

Almanya İktisat ve İklim Müdafaa Bakanı Robert Habeck’ın, silah ihracatı kurallarını daha kısıtlayıcı hale getirmek istediği, Savunma Bakanı Christine Lambrecht’ın ise mevcut kısıtlamaları gevşetmekten yana olduğu belirtiliyor.

Rusya-Ukrayna savaşı, Almanya’yı, askeri yaklaşımında tarihi bir dönüşüme iterken Almanya Başbakanı Olaf Scholz, savaşın başlamasından sonra ülkesinin NATO’nun “GSYH’nin yüzde 2’sinin savunma sarfiyatlarına harcanması” maksadına uyacaklarını açıklamıştı.

Rusya’nın Ukrayna’ya savaşını “dönüm noktası” olarak nitelendiren Scholz, Bundeswehr’in çağdaş silahlarla gereğince donatılması için 100 milyar avroluk ek fon açıklamıştı.

Almanya’da tüm yılı kapsayan silah ihracatı sayılarının ocak ayı başında açıklanması bekleniyor.