Çiğli’de su baskınlarını bitirecek proje

Başkan Soyer yağmur suyu ayrıştırma çalışmalarını inceledi İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü su baskınları...

Çiğli’de su baskınlarını bitirecek proje

Başkan Soyer yağmur suyu ayrıştırma çalışmalarını inceledi

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü su baskınları ve koku sıkıntısını önlemek gayesiyle kent genelinde sürdürdüğü çalışmalar kapsamında Çiğli’de de 60 milyon liralık yatırımı hayata geçirdi. Yakakent, Güzeltepe, Maltepe ve Köyiçi mahallelerindeki yağmur suyu ve kanalizasyon sistemi ayrıştırma projesinin çalışmalarını yerinde inceleyen Lider Tunç Soyer, “Bu kadar büyük bir yatırım ve maliyet yalnızca bugünü değil kentin geleceğini, Körfez’ini kurtarmak içindir” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in dirençli kent maksadı doğrultusunda İzmir tarihinin en büyük yağmur suyu ayrıştırma yatırımları devam ediyor. İklim krizinin tesirlerine karşı İZSU Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen projeler kapsamında Çiğli’de yaklaşık 60 milyon liralık yatırımın sonuna gelindi. Proje kapsamında 9 bin metre yağmur suyu ve 4 bin 500 metre kanalizasyon çizgisi imalatının yanında 400 metre dere ıslahı yapılıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Yakakent, Güzeltepe, Maltepe ve Köyiçi mahallelerinde yağmur suyu ile kanalizasyon sistemini ayıran projedeki çalışmaları yerinde inceledi. Lider Soyer’e İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu ve Çiğli Maltepe Mahallesi Muhtarı Ramazan Arslan da eşlik etti.

Soyer: “Çocukları yağmurdan kurtarmış olduk”
Başkan Tunç Soyer, projenin son etaba geldiğini belirterek “Birkaç güne bitecek. Kıymetli olan şu: 18 milyonluk yatırım olarak başlamıştık, 60 milyon liraya çıktı. İş yaparken bir yandan da ekonomik krizle çaba etmek üzere bir zorluk var. Öngörülemez formda sayılar artıyor. Bütün bunlara karşın İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yatırımlara devam edeceğiz. Artta Maltepe İlkokulu’nda oynayan çocuklar, her yağmurda mağdur oluyordu. Bugün hepimizin yüzü gülüyor. Çocukları yağmurdan kurtarmış olduk. Bu yatırımlar gözükmüyor, bu yatırımlar toprağın altında. 200 kilometre yağmur suyu-atık su ayrıştırma kanalı yaptık. Bu, İzmir’i ortasından yarıp geçmek üzere bir şey. Bu kadar büyük bir yatırım ve maliyet yalnızca bugünü değil kentin geleceğini, Körfez’ini kurtarmak içindir. Tüm çalışanlarımla gurur duyuyorum” dedi.

Koku sorunu ve taşmaların önüne geçilecek
Çiğli Yakakent, Güzeltepe, Maltepe, Köyiçi mahallelerinde yağmur suyu ve kanalizasyon sistemini ayrıştıran projeyle, tüm bölge yağmur sularından kurtulacak, kanalizasyon sınırlarından kaynaklı taşmalar da önlenecek. Çalışmayla bölgedeki koku meselesinin da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı