AK Partili Numan Kurtulmuş: Temmuz ayında emekli maaşlarına yüzde 40 oranında zam için çalışılıyor

Ak Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, Habertürk TV’de Serap Belet, Kürşad Oğuz...

AK Partili Numan Kurtulmuş: Temmuz ayında emekli maaşlarına yüzde 40 oranında zam için çalışılıyor

Ak Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, Habertürk TV’de Serap Belet, Kürşad Oğuz ve Kemal Öztürk’ün gündeme dair sorularını yanıtladı.

“GEÇEN YIL GÜÇ VE AKARYAKITTA VATANDAŞIMIZA DİREKT TAKVİYE VERDİK”

Pandemi sonrası dünyanın daha evvel karşılaşmadığı bir krizle boğuşmak zorunda kaldığına dikkat çeken AK Partili Kurtulmuş, “Önce pandemi kaidelerinin çıkardığı ağır tablo, tedarik zincirlerinin kırılması. Başta güç, doğalgaz, petrol üzere dünyada çok değerli emtia pazarındaki dolar bazında fiyat yükselişleri vesaire. Bütün bunlarla ilgili dünya iktisadı türbülansa girmişken gerisinden patlak veren Ukrayna-Rusya savaşı sürecindeyiz. ABD bile bir resesyonu konuşur hale geldi. FED en faiz artırımına giderek çok da alışık olmayan bir sürece girdi. Türkiye’de iktisattaki karşılaştığı zorlukları aşmak için uğraş ediyor. Üç alanda ilgimizi ağırlaştırıyoruz. Birisi döviz fiyatlarındaki iniş çıkışların aşikâr seyre girmesini görmek. İkincisi hem global fiyat artışları hem de döviz fiyatları yükselişiyle ortaya çıkan enflasyon. Enflasyonun denetim altına alınması ikinci alan. Lakin bunlar yapılırken başka taraftan vatandaşımızın karşı karşıya kaldığı hayat pahalılığı. Vatandaşımızın gelir düzeyinin daha yükseğe çıkarılması için önlemler alınması. Geçtiğimiz yıl güç ve akaryakıtta vatandaşımıza direkt takviye verdik. Güç masrafların yaklaşık yüzde 75’i devlet tarafından karşılandı” diye konuştu.

AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş.

“ASGARİ FİYATA DE BİR DOKUNUŞ GERÇEKLEŞTİRİLECEK”

Milyonlarca emeklinin merakla beklediği Temmuz ayı artırımlarıyla ilgili değerlendirmede de bulunan Kurtulmuş, “Vatandaşımızın vermesi gereken vergilerden vaz geçerek, takviyeler vererek vatandaşlarımızın gelirini üst çekmek için çaba sarf ediyoruz. Temmuz ayında personel emeklilerimizin de dahil olmak üzere. O denli zannediyorum ki yüzde 40’lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Tıpkı biçimde taban fiyata de bir dokunuş gerçekleştirilecek. Enflasyonun orta vadede düşürülmesi için atılacak adımlar var. Acil olan şu anda vatandaşımızın önemli alım gücü sorunuyla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bunun için alım gücünün desteklenmesini temin edilmesi lazım. Orta vadede ziraî alanların daha fazla ekilmesini sağlamak. Tarım Bakanımız bu açıklamayı yaptı. Ziraî eserlerdeki fiyatların aşağı çekilmesi. Dar ve orta gelirli vatandaşımızın daha rahat konut alabilmelerini sağlamak için yalnızca kredi değil birebir vakitte ucuz arsa üretimi düzenlemelerinin yapılması. Bunlarla ilgili çok titiz çalışmalar yapılıyor. Yakın planda ailelerin alım gücünü arttıracak önlemleri temin etmemiz lazım” sözünü kullandı.

“BU YAZ İTİBARİYLE RAHATLAMAYI HİSSEDECEĞİZ”

Kurtulmuş kelamlarına şöyle devam etti; “Her vakit dünya iktisadı ve ulusal ekonomiler iç içedir. İçinden geçmekte olduğumuz süreç her iki dinamikleri çok daha yakınlaştırmıştır. Ukrayna-Rusya ortasında tahıl dünya piyasalarına çıkmıyorsa bundan hiçbir ekonomi kolay kolay kendisini koruyamaz. Ekonomi ile ilgili öngörülebilir olmak sıkıntısı bu. Şu anki kaideler içerisinde çok dinamik bir süreçten geçiyoruz. Örneğin Türkiye’nin birinci 5 aylık performansı bütçenin 124 milyar lira fazla vermiş oldu. Biz hala bütçe disiplinini koruyan ülkeyiz. Türkiye güç hariç cari fazlası veren bir ülke. Maalesef güçte dışa bağlıyız. 2018’de devreye soktuğu kendi ulusal yerli kömür atılımını çok pahalı görüyoruz. İhracatımız 240 milyar dolar düzeyine geldi. İstihdam pandemi öncesi devrine dönmüş oldu. Baktığınızda Türkiye ihracatını yapan, istihdam üreten bir ülke. Temel sorun hayat pahalılığı. İstikrarları bozmadan bu manada önlemleri alıyoruz. Bu yaz aylarıyla birlikte bir rahatlamayı, ondan sonraki devirde baz tesiriyle daha kalıcı bir rahatlamayı hissedeceğiz. Kuruvaziyer turizmiyle ilgili olarak uzun mühlet yakalamadığımız sayıları yakalamışız. İstanbul ve Antalya’da otellerin büyük doluluk yaşadığını görüyoruz. Yaz aylarıyla birlikte tarım eserleri aşağı gerçek seyretmeye başladı. Hiçbir biçimde biz pandemi sürecinin başından itibaren tedarik zincirlerini kırdırmadık. Türkiye’de rastgele bir mal yok satmadı. Kıymetli oldu, oynaklık oldu ancak sonuç itibariyle tedarik zincirleri kırılmadı.”