‘Dijital TL’de birinci ödeme gerçekleştirildi

Merkez Bankası öncülüğünde yürütülen Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları kapsamında, “Dijital Türk Lirası...

‘Dijital TL’de birinci ödeme gerçekleştirildi

dijital tl de ilk odeme gerceklestirildi 1672316428 729

Merkez Bankası öncülüğünde yürütülen Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları kapsamında, “Dijital Türk Lirası Ağı” üzerindeki birinci ödeme süreçleri başarılı bir halde gerçekleştirildi.

ANKARA (İGFA) – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) Dijital Türk Lirası kullanımına ait açıklama yapıldı.

Bankadan yapılan yazılı açıklamada, TCMB öncülüğünde yürütülen Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları kapsamında, Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki birinci ödeme süreçlerinin muvaffakiyetle gerçekleştirildiği kaydedildi.

TCMB’nin, teknoloji paydaşları ile birlikte yürüttüğü dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testlerine 2023 yılının birinci çeyreğine kadar devam edeceği aktarıldı.

2023 YILINDA PİLOT TESTLER GENİŞLETİLECEK

Yapılan testler sonucu elde edilen bulguların, geniş kapsamlı bir kıymetlendirme raporu ile kamuoyuyla paylaşılacağı belirtilen açıklamada, “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, 2023 yılında seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının iştirakleriyle genişletilecek ve geniş iştirakli pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçilecektir. Bu kapsamda, dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemlerinde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu üzere hususlarda tasarlanan özgün mimari kurgulara ilişkin testlere devam edilecektir. Dijital Türk Lirası’nın türel boyutuna yönelik çalışmalar, dijital kimliklendirmenin proje için kritik değere haiz olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, 2023 yılı boyunca Dijital Türk Lirası’nın teknolojik ihtiyaçlarının yanı sıra iktisadi ve tüzel çerçevesine dair çalışmalara da öncelik verilecektir” sözlerine yer verildi.