BİM CEO’su Galip Aykaç, Besin Perakendecileri Derneği Başkanlığı’ndan istifa etti

TBMM’deki küme toplantısında konuşan MHP başkanı Devlet Bahçeli, enflasyon tesiriyle oluşan fahiş fiyatlardan zincir marketleri...

BİM CEO’su Galip Aykaç, Besin Perakendecileri Derneği Başkanlığı’ndan istifa etti

TBMM’deki küme toplantısında konuşan MHP başkanı Devlet Bahçeli, enflasyon tesiriyle oluşan fahiş fiyatlardan zincir marketleri sorumlu tutarak sattığı eserlere artırım yapan zincir marketlerin FETÖ’yle bağlarının araştırılmasını önermişti. Bu açıklamaların akabinde Besin Perakendecileri Derneği Lideri ve BİM CEO’su Galip Aykaç ise “Bize bakarak ya bir tuğla da ben koyayım bu binanın temel taşına demeyen, bir tane dikili ağacı olmayan beşerler sizlere ve bizlere bu yakıştırmayı yapıyorlar. Bre ahlaksızlar, bre densizler sizlere bundan sonra sizin tonunuzda karşılık vereceğim bilesiniz” tabirlerini kullanmıştı.

MHP’DEN SERT TEPKİLER

“TUTTUĞUNUZ KÖŞE BAŞLARI MEZARINIZ OLUR”

MHP Genel Lideri Bahçeli’nin “ülke sevdalısı, davalarının gözü kara yiğitleri” tabirlerini kullandığı ve tahliyesi için büyük gayret sarf ettiği kabahat örgütü liderliğinden mahpus yatan Kürşad Yılmaz, BİM İcra Konseyi Üyesi Galip Aykaç’ı “Seni ve senin üzere sıyırtmaları uyarıyorum; bütün güvendiğiniz güçlerle birlikte hepinize diyorum tuttuğunuz köşe başları mezarınız olur. Bu sokakları siz siz olun sakın sahipsiz sanmayın” kelamlarıyla tehdit etti.

GIDA PERAKENDECİLERİ DERNEĞİ LİDERİ VAZİFESİNDEN İSTİFA ETTİ

BİM CEO’su Galip Aykaç, Besin Perakendecileri Derneği Lideri misyonundan istifa ettiğini duyurdu. Aykaç’ın GPD’den istifasına dair açıklaması şöyle oldu: “Son devirlerde basın ve toplumsal medyaya epeyce çarptırılarak gündeme getirilen suçlama ve tenkitler sonucunda Besin Perakendecileri Derneği İdare Heyeti Lider ve İdare Heyeti Üyeliğinden istifa etme kararı aldığımı belirtmek isterim.

“İTİBAR ZEDELEME ÇALIŞMALARI ÜLKE İKTİSADINA ZİYAN VERİYOR”

49 yıllık mesleksel deneyimim ile hem tüketicilerimiz hem de bölümümüz için kuvvetli geçen bu enflasyon sürecinde elimden gelenin daima en uygununu yapmak için uğraş gösterdim. Lakin görüyorum ki gerek 30 Kasım 2022’de yaptığım açıklama sonrası, gerekse öncesinde medya ve toplumsal mecralarda kasıtlı olarak yürütülen bir grup prestij zedeleme çalışmaları hem şahsıma hem bölüme hem de ülke iktisadına büyük ziyan vermekte. Bilinmesini isterim ki Besin Perakendecileri Derneği’nin bugüne kadar hiçbir siyasi yapıyla münasebeti olmamıştır ve yaptığım açıklamaların hiçbiri işini hakkıyla yerine getiren medya ve basın mensuplarına yöneltilmemiştir.

“MAKSADIM ASLA BAHÇELİ’Yİ KIRMAK DEĞİLDİ”

Gündeme getirilen spekülasyonlar sonrası Sayın Devlet Bahçeli’nin hassasiyet gösterdiğini de üzülerek izledim. Amacım asla kendisini kırmak değildi. Kusura bakmasınlar lütfen.

“AYRILMA KARARI ALDIĞIMI SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTERİM”

Yaklaşık bir ay sonra (Ocak 2023’de) yapılacak Olağan Genel Kurul’da tüzüğümüzdeki iki devir kuralı gereği vazife müddetim sona erecektir. Bu süreci bu son gelişmeleri de dikkate alarak derneğimiz üyelerine rastgele bir ziyan gelmemesi için, bir ay öncesinden müsaadenizle mevcut vazifelerimden ayrılma kararı aldığımı sizlerle paylaşmak isterim.

“CANLA BAŞLA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Bu kararımın, maalesef basına servis edilen ŞOK Marketler Ticaret A.Ş.’nin dilekçesinde yer alan taleple ve içerikle hiçbir ilgisinin olmadığını bilhassa belirtmek isterim. Benden sonra başkanlığı üstlenecek arkadaşımıza muvaffakiyetler diler ve bundan sonra da tüketicilerimize, ağır bir rekabet içinde uygun fiyat ve yeterli kalitede eserleri sunmak için canla başla çalışmaya devam edeceğimi bildiririm.”

HİSSE PAHALARI DÜŞMÜŞTÜ

Aykaç’ın MHP ile girdiği polemik, BİM’in paylarına darbe indirdi. 7 Kasım’da 146 TL ile tepeyi gören BİM payları yaşanan tartışma sonrası bugün yüzde 5’ten fazla düşerek 123 lira düzeylerine inmişti.