Dünyanın en ölümcül yılanı sıcaklara dayanamayıp yuvasından çıktı! Tüm zehrini ilk gördüğü kişiye akıttı

Dünya genelinde havaların ısınmasıyla birlikte yılanlar da kış uykusundan uyandı. Yılanların uyanmasının akabinde, en ölümcül...

Dünyanın en ölümcül yılanı sıcaklara dayanamayıp yuvasından çıktı! Tüm zehrini ilk gördüğü kişiye akıttı

Dünya genelinde havaların ısınmasıyla birlikte yılanlar da kış uykusundan uyandı. Yılanların uyanmasının akabinde, en ölümcül yılanları bünyesinde barındırmasıyla bilinen Avusturalya’dan birinci taarruz haberi geldi.

EVVEL KÖPEĞE SALDIRDI

Avustralya’da bulunan ve sıcak havaların hala devam ettiği Queensland eyaletinde 24 Mayıs’ta meydana gelen olayda, bir bayan köpeğinin can çekiştiğini gördü. Çabucak köpeğinin yanına koşan bayan, köpeğin ağzında bir yılan olduğunu fark etti. Köpeği kurtarmak için atılım yapan bayan, bu sefer yılanın gayesi oldu.

ÇABUCAK HASTANEYE KALDIRILDI

Yılan ısırığı nedeniyle kanında pıhtılaşma ve donma meydana gelen bayan, olay yerinde yapılan birinci müdahalesinin akabinde süratli biçimde hastaneye kaldırıldı. Tabipler bayanı süratli halde tedaviye alarak, zehri dışarı atmayı başardı. Kısa bir mühlet hastanede tedavi gören bayan, bugün taburcu oldu.

ISIRAN KENDİSİ DEĞİL, YAVRUSU

Yaşanan vahim olayın akabinde haber verilen yılan avcısı Stuart McKenzie, bölgeye gelerek yılan hakkında incelemede bulundu. McKenzie, bayanı ısıran yılanın doğu kahverengi yılanının yavrusu olduğunu belirledi. Vaktinde müdahalenin ise bayanın hayatını kurtardığını vurguladı. McKenzie ayrıyeten, bayanın köpeğe müdahalesinin de yanlış olduğunu, zira köpeğin esasen ısırıldığını lisana getirdi.

DÜNYANIN EN ÖLÜMCÜL YILANLARINDAN BİRİ

Havaların ısınmasıyla birlikte yılanların sayısında da artış meydana geldi. Olaya bahis olan yılanın annesi doğu kahverengi yılanı, dünyanın en ölümcül yılanlarından biri olarak biliniyor.

Doğu kahverengi yılanı taipanın akabinde dünyanın en zehirli ikinci kara yılanıdır. Kahverengi yılanlar ekseriyetle yüzleşmekten kaçınsa da zehirleri çok toksiktir ve hatta yavru yılanların dahi insan vefatlarına sebep olduğu bilinmektedir. Zehir hem nörotoksin hem de koagülant içerir. Bu güçlü zehire karşın ısırılan bölgeye baskılı sargı birinci yardım tekniği uygulanması son derece tesirlidir.