Belediye 2022’de Çankırı için çalıştı

Çankırı’da cet tohumlarını toplayarak serada üretime geçen Belediye, 2022 yılında atıl durumdaki yerlerde buğday ve...

Belediye 2022’de Çankırı için çalıştı

belediye 2022 de cankiri icin calisti 1672637175 729

Çankırı’da cet tohumlarını toplayarak serada üretime geçen Belediye, 2022 yılında atıl durumdaki yerlerde buğday ve ayçiçek yetiştirdi.  Park ve Bahçeler Müdürlüğü takımlarınca hasat edilen eserler, 20 bin kg una ve 1500 litre bitkisel yağa dönüştürülerek gereksinim sahibi vatandaşlara dağıtıldı.

ÇANKIRI (İGFA) – Çankırı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü son bir yıllık çalışma raporunu açıkladı. 12 ay mühletince sıkı bir çalışma gerçekleştiren Park ve Bahçeler Müdürlüğü gruplarının öne çıkan faaliyetleri ortasında Çankırı’da Belediye tarafından birinci kez gerçekleştirilen ziraî üretim faaliyetleri yer aldı. Cet tohumlarını toplayarak serada üretime geçen Belediye, 2022 yılında atıl durumdaki yerlerde buğday ve ayçiçek yetiştirdi. Park ve Bahçeler Müdürlüğü gruplarınca hasat edilen eserler, 20 bin kg una ve 1500 litre bitkisel yağa dönüştürülerek muhtaçlık sahibi vatandaşlara dağıtıldı.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü, 2022 yılında kentin park, bahçe, refüj ve yeşil alanlarında yürütülen çalışmalarda 211 bin 712 adet mevsimlik çiçek ve bitki dikimi gerçekleştirdi. Çalışmalar kapsamında; 117 bin adet mevsimlik çiçek, 93 bin adet çalı formu bitki ve 1712 adet ağaç dikildi. Kent merkezindeki park ve bahçelere 22 bin metrekare hazır rulo çim uygulaması yapılarak 31 bin metrekare çim tohumu ekildi. Merkezde bulunan tüm parklarda sinek ile çaba için toplam 200 litre ilaç kullanılırken yeşil alanlarda randımanı arttırmak için 53 ton gübre kullanıldı.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Belediye hizmetlerinde kullanılan tüm bahçe makinelerinin, jeneratörlerin, ilaçlama makinelerinin tamir, bakım ve tamirat hizmetlerini üstlendi. Kent dışına tamire gönderilen araç ve iş makineleri Park ve Bahçeler Müdürlüğü atölyesinde tamir edilerek iş ve vakit kaybı önlendi, tasarruf sağlandı.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Çankırı Belediyesi tarafından hazırlanan birçok projenin de imalini üstlendi. Aquapark çalışmalarına başlayan takımlar, çalışmanın %50’sini tamamlandı. Aquapark, yüzme havuzları ve toplumsal tesisin kazandırılacağı alanın 2023 yaz devrine yetiştirileceği bildirildi.

Alparslan Türkeş Parkı ve Hayat Kompleksi çalışmalarına başlayan takımlar, alanın taş duvarlarını tamamlayarak kır lokantası, yürüyüş yolları ve piknik alanlarının imalatına geçti.

Kesintisiz biz ulaşım sağlayan Kucaklama Taşı Alt Geçit Projesi kapsamında ise peyzaj çalışmaları tamamlandı. Alana sanat yapıları yerleştiriliyor.

İstiklal Yolu Parkı Aile Çay Bahçesi yapılarak Çankırı halkına kazandırıldı. Çankırı Belediyesinin ikinci yaptığı tesis, yaz periyodu sonunda en çok tercih edilen yerlerden oldu.

Yeni mezarlık alanında hafriyat çalışmalarının akabinde aile mezarları üretimine başlandı. Mezarlık alanlarının proje tamamlandıktan sonra satışa çıkacağı bildirildi.

Ekipler, Tarihi Çan Saati altında bulunan Ahmet Mecbur Efendi Kütüphanesi Onarımı ve Etraf Düzenlemesi ile Büyük Cami Meydan ve Yer Altı Otopark üretimine da başladı.

Kabir ziyaretlerinin kolay ve ulaşılabilir olması için Sarıbaba Mezarlığında orta yol temasları uygunlaştırıldı ve yeni yol irtibatları yapıldı.

Recep Tayyip Erdoğan Parkı’nda bulunan göletin yıpranan alt tabanı yenilendi. Tamiratlardan sonra gölet alanına su verildi.

Karaköprü bölgesinde bahçe sulamalarında artan su muhtaçlığı sebebi ile iki kuyu faal edilerek 15 metrelik sulama arkları ile yaz boyunca bölgenin su muhtaçlığı karşılandı.