Sonbaharda Kapadokya’yı keşfedin

Lav ve kül kalıntılarının ortaya çıkardığı doğal hoşluğuyla Kapadokya’yı bir de sonbaharda keşfetmeye ne dersiniz?...

Sonbaharda Kapadokya’yı keşfedin

Lav ve kül kalıntılarının ortaya çıkardığı doğal hoşluğuyla Kapadokya’yı bir de sonbaharda keşfetmeye ne dersiniz? Online otobüs, uçak, feribot biletlerini, araç kiralama hizmetini ve otel rezervasyonunu tek çatı altında buluşturan seyahatplatformu Obilet, dünyanın en eşsiz doğal oluşumlarına mesken sahipliği yapan Kapadokya’da kesinlikle görülmesi gereken yerleri derledi.

İnsanları alıp değişik bir dünyaya götüren her yaştan insanın kesinlikle gidip görmesi gereken ve lisanlara destan hoşluğu ile bilinen Kapadokya, sonbaharda bir diğer hoş. Kapadokya’da gezilmesi gereken ve vakit geçirilmesi gereken yerleri kapsayan bir seyahat rehberi paylaşan Obilet, Kapadokya’yı yine keşfe davet ediyor.

Hayal Vadisi’nde bol bol hayal kurun

Hayal Vadisi olarak da bilinen Devrent Vadisi, Kapadokya tanıtımlarında sıkça kullanılan ve deveye benzeyen peribacası ile ünlü. Kapadokya’da her peribacası çok özel fakat bu vadide bulunan peribacalarının formları çok daha dikkat cazibeli. Vadi, Avanos’a 15 dakika uzaklıkta bulunuyor. Bu vadiyi görmek içinse özel araç ya da taksiye gereksiniminiz var zira buraya gelen toplu ulaşım aracı yok.

Dağ yürüyüşleri için Gülledere Vadisi

Peribacalarının net bir biçimde görülmesi nedeniyle en çok tercih edilen yerlerden biri olan Güllüdere Vadisi’nde pek çok kilise ve manastır bulunuyor. Yürüyerek tüm vadiyi gezebilirsiniz zira bu vadi dağ yürüyüşleri için biçilmiş kaftan. Çavuşin Köyü ve Göreme ortasında kalan bu harika vadi sabahın birinci ışıklarından itibaren sahip olduğu hoşlukları sergilemeye başlıyor.

Ihlara Vadisi’nde yeşilin her tonunu yaşayın

4. yüzyılda başlayan yerleşim ile yeşilin her tonunun gözlemlenebildiği Ihlara Vadisi, kayalara oyulan kiliseleri ve kendine has doğal oluşumları ile hayli ünlü bir yer. Aksaray vilayet hudutları içerisinde yer alan Ihlara Vadisi, Kapadokya seyahatinde de kesinlikle görülmesi gereken yerler ortasında. Ihlara Vadisi’ne seyahat için bir gününüzü ayırabilirsiniz. Burada Ağaç Altı Kilisesi, Sümbüllü Kilise, Kırk Dam Altı Kilise ve Yılanlı Kilise’yi görmeden dönmeyin. Ihlara Vadisi’ne Müze Kart ile girmek mümkün, bunun dışında Ihlara Vadisi giriş fiyatı ise 90 TL.

Dileklerinizi Temenni Tepesi’ne bırakın

Ürgüp’ü üstten izleme fırsatı veren Temenni Doruğu 1288 yılında yapılmış. Erciyes’e kadar görüş sağlayan görüntüsü ile Ürgüp’ün kıymetli ziyaret yerlerinin başında gelen Temenni Doruğu pozisyonu hasebiyle büyük ilgi görüyor. Temenni Tepesi’nde iki adet kümbet var. Girişte bulunan kümbetten türbe insanların dilek diledikleri, bunu yaparken de farklı bezler bağladıkları bir yer. Doruğun temenni ismini alması da buradan geliyor. Temenni Tepesi’ne çıktığınızda orta kısımda kalan kümbete de kesinlikle uğrayın. Burada Tahsin Ağa Halk Kütüphanesi bulunuyor. Her ne kadar kent merkezine taşınsa da burada da kalan eserler var.

360 kilisenin yer aldığı Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya’nın göz bebeği yerlerden biri olan Göreme Açık Hava Müzesi her yıl birçok kişi tarafından ziyaret ediliyor. Bölgede yaklaşık 360 tane kilise var ve bu kiliselerin korunmasına çok dikkat ediliyor. Doğal oluşumların ortasından sıyrılıp, Göreme’nin en ilgi alımlı noktalarını burada görebilirsiniz.

Göreme Açık Hava müzesi kartsız giriş fiyatı 150 TL. Açıkhava Müzesi girişlerinde Müze Kart geçerli, Karanlık Kilise giriş fiyatı ise 50 TL.

Dünyanın en garip müzesi: Saç Müzesi

Çömlekçiler çarşısına geldiğinizde kesinlikle uğramanız gereken Saç Müzesi, dünyanın en garip müzesi olarak anılıyor. 16.000’den fazla bayanın saç tutamları ile çevrili bu müzenin epey romantik bir kıssası de var. Fransız bir bayan severek gezdiği çömlekçi dükkanına gitmeden hatıra olsun diye bir tutam saçını bırakıyor ve bundan sonra gelen her bayan birebir harekete devam ediyor. Müzede fotoğraf çekmek yasak.

Kaymaklı Yer Altı Şehri’nde kaybolun

8 kattan oluşan ve 5000 kişilik olan bu yer altı kentinin yalnızca birinci 4 katı gezilebiliyor. Erzak kuyuları, su depoları, salonları ve daha pek çok alanı ile görkemli bir yer altı kenti. Yer altı kentine geldiğinizde birinci katında erken periyoda ilişkin izleri görebilirsiniz. Gizemli bir dünyanın kapılarını aralayan bu yeraltı kentinde gördüklerinizden sonra tarihe merak sarmanız mümkün. Kaymaklı Yer Altı Kenti, kartsız giriş fiyatı 100 TL. Müze Kart burada da geçerli.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı