Arçelik Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Tepeyi Bırakmıyor

Sürdürülebilirlik alanında bölümüne öncülük eden Arçelik, 2022 S&P Küresel Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Sağlam Konut...

Arçelik Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Tepeyi Bırakmıyor

Sürdürülebilirlik alanında bölümüne öncülük eden Arçelik, 2022 S&P Küresel Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Sağlam Konut Aletleri Kategorisi’nde en yüksek skoru elde eden şirket oldu. 6’ncı sefer Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alma ve 4’üncü kere üst üste dalında en yüksek puanını kazanma muvaffakiyetini gösteren Arçelik’in CEO’su Hakan Bulgurlu, “Sürdürülebilirlik odaklı faaliyetlerimize sürat kesmeden devam ediyor, dalımızda çıtayı her vakit bir üst noktaya taşımaya çaba ediyoruz. Sürdürülebilirliği tüm iş süreçlerimizin merkezine taşıyarak bugüne kadar global ölçekte pek çok örnek çalışmaya imza attık. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde bu yıl da skorumuzu artırarak tepede olmak gurur verici. Hedefimiz şirketimizin pozisyonunu güçlendirirken hem tüketicilerimizi hem de Arçelik ekosistemindeki tüm paydaşlarımızı gezegenimizin geleceği için harekete geçirmek. Sürdürülebilirlik alanında elde ettiğimiz bu muvaffakiyetlerin global rekabette de şirketimizi bir adım ileriye taşıyacağına inancımız tam” dedi.

 

“Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonuyla sürdürülebilirliği iş modeli haline getiren Arçelik, bu alanda sağladığı ilerlemelerle 2022 S&P Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 6’ncı kez yer alma muvaffakiyetini gösterdi. 16 Aralık tarihindeki sonuçlara nazaran bedellendirilen 46 şirket ortasında 87 puanla bir kere daha Sağlam Mesken Aletleri Kategorisindeki en yüksek skoru elde ederek 4’üncü sefer üst üste kesiminde en yüksek puanı alan şirket oldu.

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi (DJSI), dünya çapında önde gelen şirketlerin sürdürülebilirlik performansını pahalandıran birinci küresel yatırım endekslerinden biri olma özelliğini taşıyor. Kurumsal sürdürülebilirlik açısından en kıymetli endeksler ortasında yer alan DJSI’da sürdürülebilirlik alanında en uygun performans gösteren şirketler listeleniyor. Arçelik’in yer aldığı bölüm kategorisinde ise 16 Aralık 2022 sonuçlarına nazaran toplam 46 şirket değerlendirildi. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi, yatırımcılar için portföylerini belirlemede değerli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, bahisle ilgili değerlendirmesinde, “Sürdürülebilirlik odaklı faaliyetlerimize sürat kesmeden devam ediyor, dalımızda çıtayı her vakit bir üst noktaya taşımaya çaba ediyoruz. Sürdürülebilirliği tüm iş süreçlerimizin merkezine taşıyarak bugüne kadar global ölçekte pek çok örnek çalışmaya imza attık. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde bu yıl da skorumuzu artırarak tepede olmak gurur verici. Maksadımız şirketimizin pozisyonunu güçlendirirken hem tüketicilerimizi hem de Arçelik ekosistemindeki tüm paydaşlarımızı gezegenimizin geleceği için harekete geçirmek. Sürdürülebilirlik alanında elde ettiğimiz bu muvaffakiyetlerin global rekabette de şirketimizi bir adım ileriye taşıyacağına inancımız tam” dedi.

Arçelik’in 2050 yılına kadar tüm global operasyonlarında net sıfır emisyon taahhüdünde bulunduğunu hatırlatan Bulgurlu, şunları söyledi: “İklim krizinin ekonomik ve toplumsal sistem üzerindeki olumsuz tesirlerini direkt olarak deneyim ediyoruz. Güç krizinin global gündemin en üst sıralarında yer aldığı bir periyotta güç verimli eserler, üretimde güç verimliliği ve yenilenebilir güç kullanımı her zamankinden çok daha kritik. Bugün şirketlerin sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetleri finansmandan yatırıma ve tüketici beklentisine kadar birçok alanda muvaffakiyet için belirleyici bir rol oynuyor. Münasebetiyle kesim fark etmeksizin tüm şirketlerin süratle net sıfır gayelerini belirleyerek emisyonlarını azaltması ve yeşil dönüşümünü hızlandırması epeyce kritik. Arçelik olarak, bu şuurla sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımıza devam edeceğiz.” 

Bugüne kadar 14 Sürdürülebilirlik Raporu yayımlayan Arçelik, global üretim faaliyetlerinde yeşil güç kullanım oranını yüzde 69’a çıkarttı. Arçelik, 2050 yılına kadar tüm operasyonlarında net sıfır emisyon gayesine ulaşmayı, 2030’a kadar üretimde eser başına güç kullanımını %45 azaltmayı ve kendi üretim tesislerinde öz tüketime yönelik 50 MW yenilenebilir güç sistemi kurmayı; güç verimliliği ve yenilebilir güç projelerine asgarî 50 milyon dolar yatırım yapmayı ve global çapta tüm üretim tesisleri için elektrik tedarikini yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı hedefliyor.

Ayrıca 2030’a kadar üretimde eser başına su çekimini yüzde 45 azaltmayı, su geri dönüşüm ve yine kullanım oranını yüzde 70’e çıkarmayı ve eserlerdeki geri dönüştürülmüş plastik ölçüsünü yüzde 40’a ulaştırmayı amaçlıyor.

Arçelik’in başka sürdürülebilirlik başarılarından kimileri şöyle:

  • Arçelik’in Romanya’nın Ulmi kentinde bulunan çamaşır makinesi fabrikası, Dünya Ekonomik Forumu’nun (World Economic Forum-WEF) Sanayi 4.0 çalışmalarından düzgün örneklere yer verdiği ‘Global Lighthouse Network (GLN)’ünde ‘Sustainability Lighthouse’ unvanına layık görülen 10 üretim tesisinden biri oldu.
  • Eski Birleşik Krallık Galler Prensi’nin Sürdürülebilir Piyasalar İnisiyatifi (Sustainable Markets Initiative – SMI) kapsamında başlattığı ödül programında Terra Carta Mührü’ne Türkiye’den ve globalde kesiminden layık görülen birinci ve tek şirket oldu.
  • Sürdürülebilirlik alanında çalışan medya ve araştırma şirketi Corporate Knights’ın dünyanın en sürdürülebilir şirketlerini sıraladığı “Global 100” listesine 2022 yılında ikinci sefer girme muvaffakiyetini gösterdi.
  • Sosyal ve çevresel tesir açısından gösterdiği başarılı performansla Arçelik, “Real Leaders Top 200 Impact Companies” sıralamasında da 2022 yılında da ikinci kere yer almaya hak kazandı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı