Yatırım Kararları Şekilleniyor

Gigant Swiss Consulting AG EMEA Ülkeleri Yöneticisi Ekonomist Aysun Karaytuğ; küresel piyasalardaki mevcut durumu, karşılaşılan...

Yatırım Kararları Şekilleniyor

Gigant Swiss Consulting AG EMEA Ülkeleri Yöneticisi Ekonomist Aysun Karaytuğ; küresel piyasalardaki mevcut durumu, karşılaşılan zorlukları ve doğal gaz ile petrol rezervlerindeki güçlü piyasa rüzgârlarını MAG Business’a anlattı.

Gigant Swiss Consulting AG EMEA Ülkeleri Yöneticisi Ekonomist Aysun Karaytuğ; küresel piyasalardaki mevcut durumu, karşılaşılan zorlukları ve doğal gaz ile petrol rezervlerindeki güçlü piyasa rüzgârlarını ayrıntılı olarak anlattı. “Mevcut piyasa, gerçek kararları vermeyi zorlaştırıyor. Enflasyon, jeopolitik kriz, bozucu teknolojiler, faiz artışları; karşı karşıya olunan kimi zorluklar. Bu zorluklarla başa çıkmak için yeterli bilgilere, bu bilgileri inceleyecek araçlara ve tüm bu dataların ne manaya geldiğini gösterecek tahlillere gereksiniminiz var. Hislerinizi, yatırım kararlarınızın dışında bırakmalı ve temel faktörlere odaklanmalısınız” açıklamalarıyla yazısına başlayan Karaytuğ “Şimdi, tüm bu faktörler ile kısaca küresel piyasaları kıymetlendirecek olursak; ABD Merkez Bankasının bir çeşit dönüş yapacağına dair umut daima olarak canlı tutuldu. Bu oyun, yılın büyük bir kısmında pay senedi piyasasında devamlı olarak oynanmaktaydı. 2022’deki büyük rallilerin birden fazla bu FED dönüşü anlatısına bağlıydı; lakin, FED her seferinde faiz artırımlarına devam ederek piyasayı geri püskürttü. Bu ekimdeki ralli de, FED’in faiz artırımlarının boyutunu düşürmeye başlayabileceğine dair umutlarla geldi” dedi.

“FED’in bir noktada faiz artırımlarının boyutunu azaltacağı alışılmış ki bir gerçek” diyen Aysun Karaytuğ “Tarihsel olarak, yetmiş beş baz puanlık bir artış azdır; elli baz puanlık bir artış bile sık görülmemiştir. Münasebetiyle, evet, ABD Merkez Bankasının bir noktada faiz artışlarının boyutunu azaltacağı açık görünüyor. Yatırımcılar FED’in kasım ayında yetmiş beş baz puan faiz artırımına gitmesini bekliyor. FED ayrıyeten ekonomik projeksiyonlar özeti (SEP) aracılığıyla bu yılın sonunda faiz oranlarının 4,4 olmasını beklediğini açıkça ortaya koydu. Şu anda piyasa, yıl sonuna kadar 5,3 faiz artırımını fiyatlıyor. Bu, kasım ayında yetmiş beş baz puanlık bir faiz artışı ve aralık ayında elli ila yetmiş beş baz puanlık bir faiz artışı manasına geliyor. Şu anda federal fon oranı 3 ila 3,25 ortasında değişiyor. Gelecek ay yapılacak yetmiş beş baz puanlık bir artış oranı 3,75’ten 4’e, akabinde elli baz puanlık bir artış ise 4,25 ile 4,5 aralığına taşıyacaktır. Bu da faizi FED’in maksadının tam ortasına yerleştirecektir. Burada bir dönüş bulmak sıkıntı görünüyor” açıklamasında bulundu. “Endişe, FED’in faizleri 4,25 ila 4,5 aralığının üzerine çıkarmasına yönelik olabilir ve eylül ayı için beklenenden daha yüksek gelen TÜFE raporu göz önüne alındığında bu mümkün lakin, FED’in elinde ekim ayı TÜFE raporu olmadığı için, faiz artırım suratını yavaşlatacağını gösteren bir lisan kullanacağını düşünmek güç. Hatta beklenenden daha yüksek gelen eylül TÜFE’si göz önünde bulundurulduğunda, faiz oranlarının SEP’te belirtilen oranların da üzerinde olması gerektiğine işaret edebilir” sözlerini kullandı.

Aysun Karaytuğ “Yine de kırk yılın doruğundaki enflasyonun, önümüzdeki aylarda ekonomik faaliyetleri baskı altında tutması bekleniyor. Faizlerin halihazırda 2008 finans krizinden bu yana en yüksek düzeyde olduğu göz önüne alındığında FED’in mümkün güvercin eğilimi de iktisat üzerindeki baskıyı hafifletmek ismine pek tesirli olmayacaktır” dedi.

Gigant Swiss Consulting AG EMEA Ülkeleri Yöneticisi Ekonomist Aysun Karaytuğ’un yazısının tamamına MAG Business’dan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı