Bakan Alim’den canlı yayında “EYT’de yaş aralığı olacak mı?” sorusuna cevap: İhtimal dahilindedir

Milyonlarca vatandaşın beklediği EYT düzenlemesindeki gelişmeler merak edilirken Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım,...

Bakan Alim’den canlı yayında “EYT’de yaş aralığı olacak mı?” sorusuna cevap: İhtimal dahilindedir

Milyonlarca vatandaşın beklediği EYT düzenlemesindeki gelişmeler merak edilirken Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Haber Küresel ekranlarında canlı yayına katılarak bu bahse ait açıklamalarda bulundu.

“YAŞ ARALIĞI İHTİMAL DAHİLİNDE, NETLİK KAZANMADI”

Gazetecilerin “EYT’de yaş aralığı olacak mı?” sorusuna karşılık veren Bakan Alım, “İhtimal dahilindedir. Değerlendirilebilecek bir şey, olacak demiyorum dikkat ederseniz, şimdi netlik kazanmadı. Kamuoyunda türlü yaşlar tartışıldı. Bizim önümüze de çeşitli yaş oranlarının hesaplamaları var. İmkanlar nispetinde en kapsayıcı halde olacak. Önümüzdeki hafta Meclis’e gitmiş olur” dedi.

“EMEKLİ OLARAK ÇALIŞMAYA DEVAM EDERLERSE TAKVİYE PRİMİ ÖDENİYOR”

Sözlerini sürdüren Bakan Alım, “Ödemelerde firma limitlerinden düşmeyecek bir çalışma olacak. Emekli olarak çalışmaya devam ederlerse toplumsal güvenlik deste primi ödeniyor. O pirim artık yüksek. Emekli olmadan çalışanlarla tıpkı düzeye getirmeye düşünüyoruz” diye konuştu.

“ARALIK AYI PRESTİJİYLE 1 MİLYON 900 BİN KİŞİ EYT BEKLİYOR”

EYT bekleyenlerle ilgili sayıları da konuşan Alım, “Şu anda aralık ayının başındaki sayı 1 milyon 900 bin idi. Her ay sayılar artıyor. Ocak başında 2 milyonu geçebilir. Bu kadar kişi yaş kuralı olmasaydı emekli olabilecekti. Yaklaşık 400 bini memur, 480 bini BAĞKUR’lular. Öbürleri, çoğunluğu da 4A’lılar. 274 bin kişini de işi yok ve yaşı bekliyor. Yaş hududu olursa aşağı üst yarısı bu yıl, yarısı öteki yıl oluyor” açıklamalarında bulundu.