Ankara’da konut satışları düştü

TÜİK’in açıkladığı Kasım ayı konut istatistiklerine nazaran Ankara’da konut satışları geçtiğimiz yılın ayını ayına nazaran...

Ankara’da konut satışları düştü

TÜİK’in açıkladığı Kasım ayı konut istatistiklerine nazaran Ankara’da konut satışları geçtiğimiz yılın ayını ayına nazaran yüzde 47 oranında düştü.

ANKARA (İGFA) – Türkiye genelinde konut satışları kasım ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 34,1 azalarak 117 bin 806’ya düştü. Ankara’da ise 9 bin 367 konut satışı gerçekleşti.

Geçtiğimiz yılın birebir ayında Ankara’da 17 bin 117 konut satışı gerçekleşmişti. Buna nazaran Ankara’da konut satışları öteki konut satış tipleri de dahil edilince tam yüzde 47 oranında düştü.

Ankara’da konut satışlarındaki düşüşün Ağustos ayından bu yana sürdüğü 2022 yılının en düşük konut satışının Kasım ayında gerçekleştiğini belirten gayrimenkul iktisadı ve ileri seviyede pazarlama alanında faaliyet gösteren Gayrimenkul PR şunları kaydetti; ‘Hükümetin konut fiyatlarını düşürmek için uyguladığı sıkı para siyaseti sonrası bankalar konut kredisi müracaatlarının birçoklarını ya reddediyor ya da çok düşük sayılar da veriyor. Avantajlı krediler devrinde şişen konut fiyatları etiketlere yapıştı. Tüketicilerin alım gücü düşmesine karşın fiyatlar düşmüyor. Satıcılar, kredilerin tekrar çıkacağı ümidiyle fiyatlarında direnirken alıcılar da fiyatların düşmesini bekliyor. Dolar kuru arttığında yahut avantajlı krediler açıklandığında bir gece de nasıl ki fiyatlar üst istikamette artırılıyorsa, bu üzere durağan piyasalarda aşağı tarafta fiyat güncellemeleri yapılmalı. Gayrimenkulün fiyatı doğruysa ve ileri seviyede pazarlanırsa her gayrimenkul kısa müddette satılabilir. Gayrimenkul yanlış fiyattan satışa sunulduğu takdirde, rakip gayrimenkullerin daha süratli satılmasına dolaylı takviye verilebilir. Satıcılara teklifimiz; gayrimenkullerini hakikat vakitte ve hakikat fiyattan satmak için konusunun uzmanlarından takviye almalarında uzun vadede sonsuz yararlar görmekteyiz’