Amasya’da 2 yılda 10 bayan kooperatifi kuruldu

Amasya’da 2 yılda 10 bayan kooperatifi kuruldu AMASYA – Amasya’da devletin takviyesini gerisine alan bayanların...

Amasya’da 2 yılda 10 bayan kooperatifi kuruldu

Amasya’da 2 yılda 10 bayan kooperatifi kuruldu

AMASYA – Amasya’da devletin takviyesini gerisine alan bayanların el ele verip hamasetle üretime geçtiği çalışmalar meyvelerini verdi. Kentteki bayan kooperatifi sayısı son iki yılda süratle artarak 1’den 11’e yükseldi. Amasya Valisi Mustafa Masatlı, kendilerine olan itimadı boşa çıkarmamak için büyük maksatlar hayal eden bayanların kurduğu bu kooperatiflere toplamda 4 milyon TL’den fazla takviye sağlandığını açıkladı.

Makine ve ekipman takviyesi verildi

Kooperatiflerin büyümesi ve gelişmesi için Amasya Valiliği’nin öncülüğünde birçok proje hayata geçirildi. Makine ve ekipman takviyesinin sağlandığı kooperatiflere ayrıyeten kullanılmayan okul ve kamu binaları da tahsis edilirken meyve kurutma tesisi de kullanıma sunuldu.

Emine Erdoğan’ın himayesindeki seferberlik olumlu sonuçlar verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde bayanların eğitimi, iş hayatına atılmaları ve bayan kooperatifçiliğinin gelişmesine yönelik başlatılan seferberlik Amasya’da da olumlu sonuçlar verdi. Sayıları süratle artan kooperatiflerinin önemli gelişim gösterdiğini belirten Vali Masatlı, “Sürekli dayanak olunmuş, çalışmaları takip edilmiş ve devlet takviye ve hibelerinden en üst düzeyde faydalanabilmeleri gayesiyle kooperatiflerin muhtaçlıkları doğrultusunda Valilik AB Proje Ofisi tarafından dayanak projeleri hazırlanmıştır. Şu an prestijiyle bayan kooperatiflerimiz kendi kendine yetebilen ve ürettikleri eserleri yurt içi ve yurt dışı pazarlara satabilen bir hale gelmiştir” dedi.

‘Sürdürülebilir Kalkınma İçin Bayanların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi’ başlıklı 2 buçuk Milyon TL bütçeli proje ile Amasya ili merkez ve ilçelerinde bayan istihdamının artırılmasının amaçlandığını vurgulayan Mustafa Masatlı, “Kadın kooperatifçiliğinin geliştirilmesini sağlamak, bayanların mesleksel bilgi ve hünerlerini artırmak ve vilayet genelinde profesyonel idare, üretim ve pazarlama anlayışına sahip, iş birliği içerisinde çalışan, model bir kooperatifçilik sisteminin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Proje ile bayan kooperatiflerimize mantı sürece tesisi, süt sürece tesisi, bakliyat eleme tesisi, unlu mamuller tesisi, meyve ve zerzevat kurutma tesisi dayanağı verilerek üretim kapasitelerinin artması sağlanmıştır” diye konuştu.

“Devletimizin inancını boşa çıkarmayacağız”

Kadın kooperatiflerinin yöneticileri de sağlanan dayanaktan epey şad. Toprak Bayan Teşebbüsü Üretim ve İşletme Kooperatifi Lideri Döndü Olgun, “Genellikle evhanımları olarak yola çıkmıştık. Hepimizin de imkanları kısıtlıydı. Artık seri üretim yapabilen her türlü makine teçhizatımız var. Devletimizin bize olan itimadını boşa çıkarmamak için var gücümüzle çalışacağız” halinde konuştu. Faaliyetlerini daima takip edip katkı sağlayan Vali Masatlı’nın başlattığı coğrafik işaret atağında da kooperatiflerin üretebileceği eserlere öncelik verildiğini hatırlatan Amasya Misket Eller Bayan Teşebbüsü Üretim ve İşletme Kooperatifi Lideri Şükran Bozkurt da, bu durumdan bayanların, kentin ve ülke iktisadının kazandığını söyledi. Bozkurt, bayanlara takviyeleri için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a şükranların sundu.

“Allah devletimize zeval vermesin”

Unlu mamuller ve besin alanındaki üretimlerinin giderek güçlenmesinin istihdama da yansıdığını ve üyelerinin yanı sıra 12 bayana da iş fırsatı sunmanın memnunluğunu yaşayan Suluova Üreten Eller Bayan Girişimcileri Kooperatifi Lideri Canan Oral ise, “Kooperatifimizi var gücümüzle daha ileri taşıyacağımıza yürekten inanıyorum. Devletimiz bizlerin ayakta durmasını sağladı. Allah devletimize zeval vermesin” sözlerini kullandı.