Üretici bayanların yılbaşı rahmeti

Mersin Büyükşehir Belediyesi Bayan ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Üretici Bayan Stantları’,...

Üretici bayanların yılbaşı rahmeti

Mersin Büyükşehir Belediyesi Bayan ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Üretici Bayan Stantları’, bayanlara gelir kapısı olmaya ve emeklerini kara dönüştürmeye devam ediyor. Büyükşehir tarafından kentin birçok noktasında kurulan ‘Üretici Bayan Stantları’ bu kere de yılbaşı temasıyla kuruldu.

MERSİN (İGFA) – Palm City Alışveriş Merkezi Pazarlama Yöneticisi Can Yazgan, Büyükşehirin ‘Üretici Bayan Stantları’na konut sahipliği yapmaktan ötürü çok keyifli olduklarını söyleyerek, “Alışveriş Merkezi’nde üretici bayan stantlarının yanı sıra, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Yılbaşı’ temalı atölyeleri de yer alıyor. Bayan elinden üretimi destekliyoruz. Bu kapsamda ve bu şekil projelerde yer almaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

“Büyükşehir sayesinde daha güçlü olacağız”

Büyükşehir’in üretici stantlarında birinci sefer yer aldığını söyleyen üretici Damla Özdemir, yaptığı eserleri anlatarak, “Evden üretim yapıyorum. Oyuncak bebek, çıngıraklar, emzik zincirleri üretiyorum. Sağ olsun Liderim bize çok dayanak verdi, bizler de geldik. Yılbaşına kadar buradayız” dedi. İlginin çok hoş olduğunu ve eserlerinin birçoğunu birinci günden sattığını belirten Özdemir, “Burada ağır ilgi var, gelen giden çok oluyor. İnsanların el emeğine daha çok kıymet vermeleri gerekiyor. Zira biz konutta üretiyoruz bunları. El emeğinin daha kıymetli olduğunu insanların bilmesi gerekiyor. Benim birinci stanttım, birinci sefer katıldım. Çok şad kaldım. Kısa müddette de olsa çok eser çıkarttık, inşallah bundan sonra da devam ederiz” tabirlerini kullandı. Bayan üreticilere olan dayanaklarından ötürü Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer’e teşekkür eden Özdemir, bu takviyesi her vakit görmek istediklerini söyleyerek, “Onlar bayanlarımıza takviye olduğu sürece, biz de onların sayesinde daha güçlü olacağız, daha düzgün ve sağlıklı evlatlar yetiştirebileceğiz” diye konuştu.

“Belediyemiz bayan üreticilere dayanak verdi”

El emeği seramik eserleri satışa çıkaran üretici Buket Peksel stant açmadan evvel umutsuz olduğunu, lakin verilen dayanağı ve vatandaşların ilgisini görünce çok sevindiğini belirtti. Peksel, “Belediyemizin bayan üreticilere verdiği dayanaktan ötürü çok teşekkür ederim. Çok hoş dostluklar kurdum burada, verimli de bir stant oldu. 2 yıldır bu işi yapıyorum, lakin bu benim birinci stanttım. Birinci başta biraz umutsuzdum. Zira, Türkiye’de sanatkara ve el emeğine çok bedel verilmediğini düşünüyordum. Fakat bayanlar çok dayanak verdi ve bu beni çok keyifli etti. Çok gelen oluyor. Bayanlar ‘Siz mi üretiyorsunuz bunları?’ diye soruyor, ‘biz üretiyoruz’ deyince de bir tane alacakken, dayanak vermek gayesiyle iki tane alıyorlar, çok keyifli oluyoruz” diyerek, Büyükşehirin stantlarına yeniden katılmak istediğini söyledi.

“Herkesin gelip bir şeyler almasını ve dayanak çıkmasını isterim”

Stantları gezerek alışveriş yapan vatandaşlardan Münire Uçar, herkesin stantları ziyaret edip alışveriş yapmasını istediğini belirtti. Üretici bayanların yaptıklarını çok beğendiğini söyleyen Uçar, “O kadar hoş emekleri var ki. Yılbaşı için birkaç alışveriş yaptım, çok beğenilen olmuş. Bayanların verdikleri emek çok hoş. Burayı herkesin gezmesini tavsiye ederim. Herkesin gelip bir şeyler almasını ve dayanak çıkmasını isterim. Belediyemiz bu kadar bedel verdiği için, bizim de gelip takviye olmamız lazım. Herkesi bekleriz buraya” dedi.