Altının gram fiyatı 972 lira seviyesinden işlem görüyor

Dün, ons altın fiyatındaki düşüşe paralel bedel kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 1 azalışla...

Altının gram fiyatı 972 lira seviyesinden işlem görüyor

Dün, ons altın fiyatındaki düşüşe paralel bedel kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 1 azalışla 963 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının akabinde 972 lira düzeyinde süreç görüyor.

ÖNDCEKİ KAPANIŞA NAZARAN 0,9 ARTTI

Altının gram fiyatı, yeni güne ise yükselişle başlamasının akabinde saat 11.30 prestijiyle evvelki kapanışının yüzde 0,9 üzerinde 972 liradan süreç görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 1.600 lira, Cumhuriyet altını da 6.510 liradan satılıyor.

Dün, 1.621 dolarla Nisan 2020’den bu yana en düşük düzeyini test etmesinin akabinde günü yüzde 1,3 düşüşle 1.623’ten tamamlayan altının ons fiyatı, şu sıralarda evvelki kapanışına nazaran yüzde 0,9 artışla 1.637 dolar düzeyinden süreç görüyor.

DOLAR ENDEKSİNİN DÜŞMESİ ALTINI DEĞERLENDİRDİ

Analistler, merkez bankalarının geçen hafta agresif bir biçimde faizleri artırması ve yüksek faiz ortamının bir süre daha süreceği sinyali vermesinin akabinde süratli yükselen dolar endeksinin, bugün gerilediğini, bunun da altın başta olmak üzere emtia fiyatlarını desteklediğini söyledi. Piyasalarda artan oynaklık sonrası istikrar arayışının sürebileceğini belirten analistler, bugün ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell başta olmak üzere merkez bankaları yetkililerinin açıklamaları ile ABD’de açıklanacak makroekonomik bilgilerin takip edileceğini kaydetti. Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.620 ve 1.600 doların takviye, 1.670 ve 1690 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Kaynak: AA / Muhammed Said Tanıl – İktisat