Asgari ücret zammı ne kadar olacak? Enflasyon oranında artış yapılırsa 7.700 TL’yi bulacak

Temmuz ayında orta artırım yapılarak minimum fiyat 5 bin 500 TL’ye çıkarılmıştı. Eylül ayının başında...

Asgari ücret zammı ne kadar olacak? Enflasyon oranında artış yapılırsa 7.700 TL’yi bulacak

Temmuz ayında orta artırım yapılarak minimum fiyat 5 bin 500 TL’ye çıkarılmıştı. Eylül ayının başında yapılan kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Asgari fiyatı net 5 bin 500 olarak düzenledik. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bunun için insanlarımızdan sabır bekliyorum. Yılbaşında inşallah bu tabloyu tekrar kıymetlendirecek gerekeni yeniden yapacağız.” kelamlarını kullandı.

ENFLASYON GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULACAK

Asgari fiyat tespit komitesinin toplanmasına kısa bir mühlet kala çalışanlar gözlerini taban fiyat artırımına çevirdi. 2023 yılında taban fiyatın ne kadar olacağına dair kestirimler de gelmeye başladı. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, kısa müddet evvel yaptığı açıklama gazetecilerin “Asgari fiyatta artış ne olacak?” sorusuna da “Aralık ayında çıkan tabloya nazaran bir kıymetlendirme yapacağız” karşılığını verdi.

ASGARİ FİYAT 7.700 LİRA CİVARINDA OLACAK

Diğer yandan bir televizyon kanalında açıklama yapan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram gelecek yıl taban fiyatın ne kadar olacağı hakkında bir varsayımda bulundu. Bayram, “1 Ocak 2023 tarihi itibariyle minimum fiyatta en az enflasyon oranında bir artış bekliyoruz. O yüzden enflasyon oranında yüzde 40’lık bir artış yapılırsa minimum fiyat 7.700 lira civarında olacaktır.” kelamlarını kullandı.