Akkuyu NGS, Dünya Nükleer Operatörler Birliği Takviye Mı̇syonunu Kabul Ettı̇

Dünya Nükleer Operatörler Birliği (WANO) Moskova Merkezi’nin dayanak misyonu takımı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS)...

Akkuyu NGS, Dünya Nükleer Operatörler Birliği Takviye Mı̇syonunu Kabul Ettı̇

Dünya Nükleer Operatörler Birliği (WANO) Moskova Merkezi’nin dayanak misyonu takımı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) alanını ziyaret etti. Ziyaret, Akkuyu NGS operatörü olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin Memleketler arası Atom Gücü Ajansı’nın (UAEA) OSART uzman misyonuna hazırlanması gayesiyle yapıldı.

OSART (Operasyonel Güvenlik İnceleme Ekibi) programı, NGS’lerin güvenilirlik durumunu ve operatörün milletlerarası normlara ve UAEA standartlarına uygun olarak operasyonel kaliteyi sağlamaya hazır olup olmadığını değerlendirmeyi amaçlıyor.

WANO Moskova Merkezi takviye misyonu uzmanları, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. işçisine Pre-OSART usulünü tanıttı. Uzmanlar ayrıyeten çalışana Pre-OSART/OSART misyonunun yürütülmesi hakkında detaylı bilgi vererek NGS işçisi ve yüklenicilerinin UAEA uzmanlarıyla etkileşim usulünü de aktardı.

Destek misyonunda Dünya Nükleer Operatörler Birliği Moskova Merkezi’nden Dmitry Chichikin, Leningrad NGS’den Alexei Tararin, Beloyarsk NGS’den Andrey Smelov, Kalinin NGS’den Nikolay Kapitonov, Kola Atomenergoremont’tan Yuri Levchenko ve Belarus NGS’den Andrey Andrushkiv yer aldı.

Misyon temsilcileri Akkuyu NGS inşaat alanını ziyaret ederek Pre-OSART hazırlıklarının mevcut durumu hakkında bilgi edindiler ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin dokümanlarını inceleyerek tavsiyelerde bulundular.

NGS Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Yöneticisi Sergey Butckikh, mevzuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Şirketimizi Pre-OSART’a hazırlık için değerli çalışmalar bekliyor. Bir UAEA vazifesi sırasında uzmanlar NGS işletmesinin güvenliği ve güvenilirliğine dikkat eder, işçi performansını etkileyen faktörleri, şirket idaresinin tertip yapısını ve maksatlarını dikkate alır ve tüm NGS süreçlerinin idare seviyesini kıymetlendirir. En yeterli uygulamaları inceliyor ve en düzgünlerini kendimiz uyguluyoruz. AKKUYU NÜKLEER grubu olarak, nükleer sanayiden son derece profesyonel uzmanlarla çalışma fırsatı sunduğu için WANO’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı