111 yıl sonra ortaya çıktı… İşte Titanik’in kayıp hazineleri

Kate Winslet ve Leonardo DiCaprio’nun başrollerini paylaştığı Sinema ile hafızalara kazınan Titanik bir kere daha...

111 yıl sonra ortaya çıktı… İşte Titanik’in kayıp hazineleri

Kate Winslet ve Leonardo DiCaprio’nun başrollerini paylaştığı Sinema ile hafızalara kazınan Titanik bir kere daha gündemde.

Gösterime girdiği periyotta gişe rekorları kıran sinema popülaritesini daha da artıran trajedi Magellan isimli şirketten gelen açıklama ile bir sefer daha gündemde.

Manş adası Guernsey merkezli şirket 15 Nisan 1912’de Kuzey Atlantik Okyanusu’nda bir buzdağına çarparak batan Titanik’in birinci tam boyutlu dijital taramasını gerçekleştirdi.

Söz konusu çalışma ile Titanik’in kayıp hazineleri ortaya çıktı.

111 yil sonra ortaya cikti iste titanikin kayip hazineleri 0 TBdRkMYd

LBC’de yer alan habere nazaran, elde edilen yeni imajlar sayesinde Megalodon köpekbalığı dişinden yapılmış altın bir kolye ortaya çıkarıldı.

Diğer buluntular ortasında ise altından yapılmış çok sayıda kolye, bileklik ve yüzük üzere çeşitli ziynet eşyaları yer aldı.

İki denizaltı kullanan takım enkazın 700 bin imgesini elde etmeyi başardı.

Ekibin keşfedilen hazineyi çıkarması ise İngiltere ve ABD ortasında yapılan bir muahede nedeniyle gerçekleştirilemedi.

Gemi 2 bin 224 yolcu ve mürettebata mesken sahipliği yapıyordu. Faciada 1.500’ü aşkın insan öldü. Zira gemi yolcuların 3’te 12ine mesken sahipliği yapabilen 16 ahşap cankurtaran botu ve dört katlanabilir bot taşıyordu.

Söz konusu mutabakat enkazlarda bulunan pahalı eşyaların kaşifler tarafından çıkarılması ve kullanılmasını yasaklıyor.

DİKKAT ÇEKEN OSMANLI DETAYI

Tarihçi Claes-Goran Wetterholm geçtiğimiz devirde Titanik ile ilgili epeyce enteresan açıklamalarda bulunmuştu.

Wetterholm ‘a nazaran, Titanic ile ilgili öbür yaygın yanılgılar ortasında yolcuların uyruğu yer alıyor.

Osmanlı İmparatorluğu devrinde Suriye ve Lübnan’dan gelen Arap yolcular gemideki en kalabalık 5. etnik küme olarak dikkat çekiyor.

111 yil sonra ortaya cikti iste titanikin kayip hazineleri 1 F4galNnf

Başka bir deyişle gemide pek çok Osmanlı vatandaşı da yer alıyordu. Wetterholm ‘Yeni bir hayat kurmak için Suriye ve Lübnan’dan geldiler, Cherbourg’da Titanik’e katılmak için tekneyle seyahat ettiler’ dedi.

Watterholm’un açıklamaları 2012 yılında İsveç’teki Uppsala Üniversitesi’nde yapılan bilimsel araştırma ile paralellik gösteriyor.

1852’den 2011’e kadar 18 deniz felaketini mercek alan araştırma erkeklerin yüzde 34.5’inin hayatta kaldığını bayanlarda ise bu oranın yüzde 17.8 olduğu sonucuna ulaşmıştı.