10 işletmenin 3’ünde kağıt tüketimi azaldı

Dijitalleşmeyle kağıt kullanımı süratle azalıyor İş yerinin alışveriş yeri Avansas, bu kere iş yerlerinin kağıt...

10 işletmenin 3’ünde kağıt tüketimi azaldı

Dijitalleşmeyle kağıt kullanımı süratle azalıyor

İş yerinin alışveriş yeri Avansas, bu kere iş yerlerinin kağıt kullanım alışkanlıklarını ve satın alma tercihlerini araştırdı. Türkiye genelinde 2 bine yakın iş yeri ile gerçekleştirilen araştırmaya nazaran işletmelerin yüzde 30’u pandemiden sonra kağıt kullanımını azalttığını belirtiyor. Araştırmaya katılan iş yerleri kağıt kullanımını azaltmak için eğitimler verip tedbirler alırken geri dönüşüme de ihtimam gösteriyor.

Avansas, iş dünyasının gündemindeki gelişmeleri araştırmaya devam ediyor. Koronavirüs pandemi periyodunda artan dijitalleşmeyle birlikte işletmelerin iş yapış alışkanlıkları süratle değişirken, bu süreçte kağıt kullanım tercihleri ve ileriye dönük alınan tedbirler soruldu. Türkiye genelinde 2 bine yakın iş yeri ile gerçekleştirilen araştırmada işletmelerin kağıt eseri alışverişlerinde yaptığı tercihler, kağıt kullanımını azaltmak için yapılan çalışmalar ve geri dönüşüme verilen değer hakkında ayrıntılı bilgiler elde edildi.

İŞLETMELERİN YÜZDE 30’U KAĞIT KULLANIMINI AZALTTI

Araştırmaya nazaran küçük ve orta büyüklükteki işletmeler pandemi sonrasında kağıt kullanımını kıymetli oranda azalttı. Her 10 işletmeden 3’ü kağıt tüketiminin azaldığını belirtirken, 4’ü ise kağıt tüketiminin birebir kaldığını belirtti.

İş yerlerinde en sık kullanılan kağıt eserinin ise her vakit olduğu üzere A4 boyutundaki kağıt olduğu görülüyor. İş yerleri için en sık yapılan kağıt eseri alışverişinde yüzde 90’lara varan oranda fotokopi kağıdı öne çıkarken ajanda, defter, yapışkanlı not kağıtlar ve bloknot da en sık alınan eserler ortasında yer alıyor.

KAĞIT ESERLERİNDE BÜTÇE 5 BİN TL

Kağıt eserleri en sık baskı, fotokopi, çıktı işleri için kullanılıyor. “İş yerinizde kağıt eserlerini en çok hangi sebeplerle kullanıyorsunuz?” sorusuna küçük işletmelerin yüzde 84’ü orta büyüklükteki işletmelerin yüzde 92’si “baskı/fotokopi/çıktı alma vb. işler” cevabını verdi. “Not alma/yazı yazma/planlama yapma işleri için” karşılığı ikinci sırayı alırken belge arşivleme ve irsaliye/fatura emeliyle kullanım da üst sıralarda yer aldı.

Geçtiğimiz bir yılda işletmelerin oransal çoğunluğu kağıt eserleri için 5 bin TL ve üzeri bütçe ayırdıklarını belirtiyor. Küçük işletmelerin yüzde 57’si, orta büyüklüktekiişletmelerin ise yüzde 54’ü kağıt eseri alışverişlerini toplu olarak gerçekleştiriyor.

KAĞIT TASARRUFUNA DEĞER VERİLİYOR

Araştırmaya nazaran, iş yerlerinin büyük çoğunluğu kağıt tasarrufuna verdiği kıymeti çalışanlarına da aktarıyor. Küçük işletmelerin yüzde 75’i, orta büyüklükteki işletmelerin de yüzde 68’i kağıt tasarrufu konusunda çalışanlarına eğitim veriyor. Sürdürülebilirlik konusunda artan şuur ile birlikte iş yerlerinin yaklaşık yüzde 75’i işletmelerinde geri dönüşüm kutusu bulunduruyor. Geri dönüşüm kutusu bulundurmayan işletmelerde ise kullanılan kağıtlar, yüzde 70’e varan oranda çöpe atılıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı