PwC ve BM Kadın Birimi, Avrupa ve Orta Asya’da kadın girişimciliğini desteklemek için güçlerini birleştirdi

BM Bayan Ünitesi ve PwC, 2022 Bayan Girişimciliği Fuarı çerçevesinde Avrupa ve Orta Asya’da bayan...

PwC ve BM Kadın Birimi, Avrupa ve Orta Asya’da kadın girişimciliğini desteklemek için güçlerini birleştirdi

BM Bayan Ünitesi ve PwC, 2022 Bayan Girişimciliği Fuarı çerçevesinde Avrupa ve Orta Asyada bayan girişimciliğini desteklemek üzere bölgesel bir iştirak kurdu. Bayan girişimcilerin yeteneklerini geliştirmeyi hedefleyen paydaşlık kapsamında Arnavutluk, Gürcistan, Kazakistan, Moldova, Sırbistan, Türkiye ve Ukrayna’daki PwC ofisleri girişimcilere faal fiyatlandırma, markalaşma, ambalajlama ve dijital pazarlama alanlarında bir dizi atölye yapacak.

BM Bayan Ünitesi ve PwC, Avrupa ve Orta Asya’da bayan girişimciliğini desteklemek için yeni bir iştirake imza attı. İştirak, 2022 bölgesel Bayan Girişimciliği Fuarı’na iştirak müracaatında bulunanlar ortasından seçilmiş bayan girişimcilerin yeteneklerini geliştirmeyi hedefliyor. Arnavutluk, Gürcistan, Kazakistan, Moldova, Sırbistan, Türkiye ve Ukrayna’daki PwC ofisleri; aktif fiyatlandırma, markalaşma, ambalajlama ve dijital pazarlama alanlarında bir dizi atölyeyi yönetecek. Gelişmenin duyurusu İstanbul’da gerçekleştirilen bir imza merasiminde yapıldı.

Altı lisanda mevcut olacak, yetenek geliştirme programı niteliğindeki atölyeler, Ekim ayı boyunca bayan girişimcileri BM Bayan Ünitesi Bölge Ofisi tarafından Avrupa ve Orta Asya için organize edilen 2022 Bayan Girişimciliği Fuarına hazırlayacak.

PwC Türkiye Kıdemli Ortağı Cenk Ulu gerçekleşen imza merasiminde şu sözleri kullandı: ” Bilhassa günümüzde bayan teşebbüsçüler için iş ve aile hayatını dengelemenin kolay olmadığını biliyoruz. Buna ek olarak, erkek girişimcilerle karşılaştırdığımızda ne yazık ki bayanların, yatırım sürecinde de kredi ve hibelere erişim oranı daha düşük olması iş dünyasının gerçeklerinden. Bu nedenle PwC olarak bilhassa bayan girişimcilerin finansmana erişiminde hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Finansal hizmetler, hukuksal danışmanlık, vergi danışmanlığı ve milletlerarası açılım konusunda uçta uca takviye olmak bizim için çok kıymetli. Bu sürecin en değerli çıktısı, yeni müşteriler, pazarlar ve yatırımcılardan oluşan network havuzuna erişim. Bayanlar açısından bu network havuzuna erişimi kolaylaştırabileceğimiz UN Women Expo ’22 de yer almaktan son derece memnunuz.”

BM Bayan Ünitesi Avrupa ve Orta Asya Bölge Yöneticisi ve Türkiye Temsilcisi Alia El-Yassir şu tabirleri kullandı: “Kadın teşebbüsçüler, ekonomik yararın ötesinde kıymet yaratıyor. Bayan girişimcilerin muvaffakiyetlerinin tesirleri ülkelerinde, toplumlarında ve ailelerinde hissediliyor. Bu nedenle bayan girişimcileri geride bırakmayı göze almamız mümkün değil. UN Women olarak, ortaklarımızla birlikte bayan girişimciliğini vurguluyor, destekliyor ve hızlandırıyoruz. Gerek iş fikirlerini hayata geçirmeleri gerekse işletmelerini ölçeklendirerek daha büyük piyasalara açılmaları konusunda bayan girişimcilerin şirketlerini bir sonraki kademeye taşımalarına dayanak oluyoruz. PwC ile kurduğumuz yeni ve bölgesel iştirak, bu maksat doğrultusunda Avrupa ve Orta Asya’daki bayan girişimcilere muhtaçlık duydukları kaynakları sağlayacak.”

Kadın Girişimciliği Fuarı; bölgede bayan girişimciliğini destekleme, bayan girişimcilerin iş ağı oluşturması ve iş birliği kurması için interaktif bir alan sağlamanın yanı sıra, iş birliğine dayalı öğrenme, fikir üretme, yetenek geliştirme ve iş sergileme imkanları sağlayan, birinci kere 2021 yılında kurulmuş özgün bir platform.

16 – 17 Kasım 2022 tarihlerinde çevrim içi gerçekleşecek olan Bayan Girişimciliği Fuarı kapsamında ayrıyeten Gürcistan, Kırgızistan, Moldova, Sırbistan ve Türkiye’de de bir dizi fuar ve aktiflik tertibi da gerçekleştirilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı