Etkin büyüklüğü yüzde 80 arttı: ‘VakıfBank 1,4 trilyon TL’ye ulaştı’

Aktif büyüklüğünü geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 80 oranında artıran VakıfBank, 2022 yılının üçüncü...

Etkin büyüklüğü yüzde 80 arttı: ‘VakıfBank 1,4 trilyon TL’ye ulaştı’

Aktif büyüklüğünü geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 80 oranında artıran VakıfBank, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde 1,4 trilyon TL etkin büyüklüğe ulaştı. Nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla ulusal iktisada 1 trilyon 42 milyar TL takviye veren VakıfBank, yılın birinci dokuz ayında elde ettiği 22 milyar 880 milyon TL brüt kârından 7 milyar 270 milyon TL vergi karşılığı ayırarak, 15 milyar 610 milyon TL net kâr elde etti.

Banka ayrıyeten yılın üçüncü çeyreğinde ek 5,5 milyar TL özgür karşılık ayırarak, toplam özgür karşılıklarını da 9,5 milyar TL’ye yükseltti.

Köklü bankacılık tecrübesi ile toplumun tüm kesitlerine uygun eser ve hizmetler sunarak Türkiye iktisadı için paha yaratan VakıfBank, 2022 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Bankanın üçüncü çeyrek finansal sonuçlarına ait değerlendirmelerde bulunan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, global ekonomilerde büyüme oranlarının yavaşlamasına karşın Türkiye iktisadının dünya ekonomilerinden müspet manada ayrıştığına dikkat çekti. “Ülkemizin güçlü büyümesindeki lokomotif kesim bankacılık olmuştur” diyen Üstünsalih, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin en büyük iki bankasından biri olarak müşterilerimize sunduğumuz finansal hizmetleri, her geçen gün daha da düzgünleştirmek ismine teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor, süratlice uygulamaya alıyoruz. Yanı sıra ticari hayattan hane halkına kadar olan desteklerimizde sürat kesmiyoruz. 2022 yılının birinci dokuz ayında da bu manada takviyemizi sürdürmeye devam ettik ve nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla ülkemiz iktisadına sağladığımız finansman takviyesini, yıllık bazda yüzde 70 artırarak 1 trilyon 42 milyar TL’ye ulaştırmayı başardık. Tıpkı devirde nakdi kredilerimiz yıllık yüzde 66 artışla 794 milyar TL düzeyine çıkarken, faal toplamımız ise yıllık yüzde 80 artışla 1,4 trilyon düzeyine yükseldi. Ayrıyeten son yıllarda izlediğimiz siyasetimizi sürdürerek ülkemiz ihracatına katkı sağlayan, üretim, yatırım ve istihdam odaklı öncelikli bölümleri ve firmaları fonlamaya devam ettik. Kelam konusu firmalara kullandırdığımız krediler, bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 76 oranında artarak 636 milyar TL’ye ulaştı.”

“Kur Muhafazalı Mevduat Hesapları 150 milyar TL’yi aştı”

Ana fonlama kalemi olan mevduat tarafında da başarılı bir devri geride bıraktıklarını vurgulayan Üstünsalih, “Toplam mevduatlarımız yıllık yüzde 105 artış ile 956 milyar TL düzeyini aşarken, vadesiz mevduatlarımız ise yıllık bazda yüzde 117 oranında artırarak 219 milyar TL düzeyine yükseldi. Toplam 150 milyar TL’yi aşan kur muhafazalı mevduat hesapları eser kümesiyle müşterilerimizin TL birikimlerine paha katmaya, tıpkı vakitte mevduatların vadesini uzatarak bilançomuzun aktifiyle pasifi ortasındaki vade farkını azaltmaya bu devirde de devam ettik. Böylelikle TL mevduatlarımız yıllık bazda yüzde 111 artarak 505 milyar TL’ye ulaştı” açıklamasında bulundu.

“Dijitalleşme ile sürdürülebilirliğe kıymetli katkı”

VakıfBank’ın dijitalleşme manasında kesimine öncülük eden bir pozisyonda olduğunun altını çizen Üstünsalih, müşteri talep ve gereksinimleri doğrultusunda inovatif eser ve hizmetleri süratle devreye almaya devam ettiklerini de belirtti. Üstünsalih, “Hizmet anlayışında dijital gelişmeleri birinci sırada gözeterek, şubeden müşteri olma alışkanlıklarını devam ettiren müşterilerimize yeni bir dijital tecrübe sunma gayesiyle, süreçleri 5 dakikaya kadar indiren ‘Dijital Onay ile Müşteri Olma’ uygulamamızı da hayata geçirdik. Uygulamamızda, daha evvel müşterinin ıslak imzası gereken kontrat ve formlar, artık VakıfBank Taşınabilir kanalından süratlice onaylanabiliyor. Süreçlerde vakitten tasarruf sağlayan uygulamamız etrafımıza de katkı sunuyor. Bankamız sürdürülebilirlik unsuruyla uyumlu olacak formda kâğıt tasarrufunu da üst seviyeye çıkarıyor. VakıfBank olarak güçlü teknolojik altyapımızla müşterilerimize her alanda kolaylık sağlayacak eserler sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı