Vücutta hafiflik hissi için 10 günlük arındırıcı detoks

Bilhassa kış aylarında sıhhatsiz beslenme alışkanlıkları epeyce artar ve çok kilolar, şişkinlik ve yük hissi...

Vücutta hafiflik hissi için 10 günlük arındırıcı detoks

Bilhassa kış aylarında sıhhatsiz beslenme alışkanlıkları epeyce artar ve çok kilolar, şişkinlik ve yük hissi uzun mühletler boyunca devam edebilir. Bu nedenşe mümkün olan en kısa müddette fizikî aktiviteye başlamak ve birebir vakitte biriken toksinlerden tesirli bir formda kurtulmak gerekir.

Beslenme uzmanları bu noktada detoksları, yani organizmanın bilhassa sindirimin “temizlenme” devirlerini önermektedir. Detoks programları vücudun ve zihnin sıfırlanması fonksiyonunu görerek bize yeni bir hafiflik duygusu verir ve bedeni canlandırır.

Zorlayıcı üzere görünse de asıl sıkıntı harekete geçirmek için gereğince güçlü bir iradeye sahip olup olmadığınızdır. Yalnızca 10 günü sıhhatiniz üzerinde çalışmaya adamak istiyorsanız, aşağıda bedeninizdeki fazla sıvıdan kurtulacak detoks için çok kolay bir plan sunuyoruz.

Bu 10 günlük detoksla kısa müddette şişkinlikten kurtulacak ve büyük ihtimalle hem zihinsel arınmışlık hem de daha sakin fikirler yaşayacaksınız.

10 GÜNLÜK ARINDIRICI DETOKS

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, rastgele bir detoks programı sırasında kahve ve başka kafeinli içeceklerin içilmesi muhakkak yasaktır. Ayrıyeten paketli meyve suları ile gazlı ve alkollü içeceklerin tüketimi yasak olup, yalnızca su, kendi hazırlayacağınız taze meyve suları ve yeşil smoothieler içilmesi tavsiye edilir. Ayrıyeten birtakım bitki çayları karışımları da devreye girebilir.

10 gün boyunca günde en az 3 litre sıvı almak en uygunudur. Bu, böbreklerin çalışmasına ve bedenden toksinlerin atılmasına yardımcı olacak, birebir vakitte sıhhatsiz ömür stili alışkanlıklarının en fazla yük olduğu organ olan karaciğerin daha güzel çalışmasını sağlayacaktır.

2 ila 3 Gün Meyve ve Sebzeli İçecekler

Detoksun birinci üç günü bol ölçüde sıvı alımına ek olarak, smoothie’lerde yalnızca taze meyve ve zerzevat kullanmanız önerilir. Sıvı, bağırsakların çalışmasına yardımcı olacak ve meyveden gelen lif, vitamin ve minerallerin bolluğu size hafiflik hissi verecek ve şişkinliklerden kurtaracaktır. Bu birebir vakitte detoksun en sıkıntı evresidir, zira üç gün boyunca öteki rastgele bir eseri tüketmeye direnmek için irade gerektirir. Sizi doyuracak ve midenizi dolduracak çok ölçüde smoothie hazırlamaya çalışın, ayrıyeten gün uzunluğu çay ve meyve suları için. Bu periyoda dayanabilmek size tokluk hissi verecektir.

4 ila 6 Gün Sindirim İçin Çorbalar

Üçüncü günden sonra detoksun ikinci etabına geöilir. Taze meyve suları ve smoothie’ler ve meyve ve sebzeler ile artık zerzevat çorbalarını tüketebilirsiniz. Ilık sıvı besinlerin kış aylarında bağırsakları temizlediği ve sindirimi güzelleştirdiği, ruhu ve vücudu güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Bu evrede çorbalardaki materyallerle oynamaya müsaade verilir, böylelikle aklınıza gelen rastgele bir tahıl ve zerzevat ile çorba hazırlayabilirsiniz. Lakin çorbalara makarna yahut et eklememeniz gerektiğini unutmayın.

6 ila 10 Gün Çiğ ve Tam Diyet

Detoksun en sonunda, bağırsakların çalışmasını zorlaştırmayacak diyet ile baklagiller, tahıllar ve glütensiz makarnaların eklenmesine müsaade verilir. Bu tıpkı vakitte bedenin en kolay detoks periyodudur, zira beden zati birikmiş toksinlerden büyük ölçüde temizlenmiştir ve artık daha ağır yiyecekleri bile kolay kolay sindirebilir. Bu mühlet zarfında çiğ salataların, balıkların, etlerin ve fırınlanmış sebzelerin tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıyeten bedeninize gerekli yağ ve mineralleri verecek birçok kuru yemiş ve yağlı tohumu diyetinize dahil edebilirsiniz.

OLAĞAN MENÜYE KADEMELİ OLARAK DÖNÜN

10 günlük temizlikten sonra yavaş yavaş standart menünüze döneceksiniz. Uzmanlar, detokstan çabucak sonra ağır yemekler yenmemesi gerektiğini söylüyor. Bir hafta boyunca 10 gün içinde vazgeçtiğiniz et ve süt eserleri, tatlılar ve öbür tüm yiyecekleri yavaş yavaş menünüze ekleyebilirsiniz.

Böylelikle beden, yeme isteklerine karşı daha kolay başa çıkacak ve muhakkak şişkinlik ve tartı hissetmeyeceksiniz. Ve kilonuzun terazide ne kadar düştüğüne şaşırabilirsiniz.