Denemeye değer: 7 gün boyunca tarçınlı su içmenin 7 etkisi

Ekseriyetle sütlü tatlılarda kullandığımız tarçın, kan şekeri başta olmak üzere kolestrol, fazla kilo, tansiyon üzere...

Denemeye değer: 7 gün boyunca tarçınlı su içmenin 7 etkisi

Ekseriyetle sütlü tatlılarda kullandığımız tarçın, kan şekeri başta olmak üzere kolestrol, fazla kilo, tansiyon üzere rahatsızlıkların da şifası olabiliyor.

Hem içtiğiniz suyu tatlandırmak, hem de daha sağlıklı hale getirmek için içerisinde tarçın atmayı tercih edebilirsiniz.

Bilhassa insülin direnci ve kan şekeri sorunu yaşıyor, açlık hissettiğinizde elleriniz titremeye başlıyorsa, tarçınlı su tüketmek sizi bu derstten kurtarabilir.

Öte yandan zayıflamak için de tercih edilen tarçın, az karna sabah akşam tüketilmelidir.

7 gün boyunca tertipli tarçınlı su içmenin yararlarını sıralıyoruz…

TARÇINLI SU TANIMI

1 su bardağı içme suyuna, 1 tatlı kaşığı toz tarçın yada 2-3 çubuk tarçın ile hazırlanan tarçınlı su tanımı, bir cezvede kaynatılmalıdır.

Kaynadıktan sonra ocaktan alınmalı ve biraz ılıdıktan sonra tüketilmelidir.

Tarçınlı su karışımını, sabah aç karna ve yatmadan evvel içilmesi gerekmektedir.

TARÇINLI SUYUN MUHTEŞEM ÖTESİ 7 YARARI

  • Tarçınlı suyu 7 gün boyunca sistemli içtiğinizde kan şekeriniz düzenlenmiş ve zayıflama süreciniz başlamış olur.

  • Hem metabolizmayı hızlandırması açısından hem de tarçının yağ yakması özelliğinden faydalanarak kilolarınıza süratli bir biçimde veda edebilirsiniz.

  • Tarçının, insülin hormonuna hassaslığı değerli ölçüde artırdığı birçok çalışmada saptanmıştır. Gerçekten tarçın insülin direncini kıymetli ölçüde azaltabilir ve bu kıymetli hormonun işini yapmasına yardımcı olabilir.

  • Tarçın, beynin hafıza ile ilgili hipokampus kısmındaki CREB proteininin bedelini artırarak hafızayı güçlendiriyor.

  • İçerdiği biyoaktif bileşenler sayesinde tarçın; bedende bakteriler, virüsler, mantar ve parazitlerden kaynaklı olarak oluşan enfeksiyonlarla uğraş eder.

  • Tarçın, baş ağrısı için elementleri içerir ve magnezyum bakımından da epeyce zengindir. Tarçının içerisinde bulunan demir, kalsiyum ve öteki mineraller de migreni ve baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

  • Yapılan araştırmalar tarçının kan basıncını istikrarda tuttuğunu ve bu nedenle de tansiyonu dengelediği ortaya konmuştur. Bu nedenle bilhassa yüksek tansiyonu olan bireylerin gün için de önerilen ölçüde bu baharattan tüketmeleri tansiyon üzerinde de tesirlidir.