Krup hastalığı nedir? Krup hastalığı neden kaynaklanır, ne kadar sürer? Krup hastalığı belirtileri nedir?

Krup hastalığı çocuklarda sonbahar, kış ve bahar aylarında görülen bir hastalıktır. Krup hastalığı nedir ve...

Krup hastalığı nedir? Krup hastalığı neden kaynaklanır, ne kadar sürer? Krup hastalığı belirtileri nedir?

Krup hastalığı çocuklarda sonbahar, kış ve bahar aylarında görülen bir hastalıktır. Krup hastalığı nedir ve Krup hastalığı neden kaynaklanır, ne kadar sürer soruları araştırılıyor. Krup hastalığı neden kaynaklanır, ne kadar sürer merak ediliyor. Krup hastalığı nedir? Krup hastalığı neden kaynaklanır, ne kadar sürer? Krup hastalığı belirtileri nedir? sorularına cevap aranıyor Krup hastalığı nedir? Krup hastalığı neden kaynaklanır, ne kadar sürer? Krup hastalığı belirtileri nedir? Ayrıntılar haberimizdedir….

KRUP HASTALIĞI NEDİR?

Krup (laringotrakeobronşit), bilhassa 6 ay-3 yaş ortası çocuklarda sonbahar, kış ve bahar aylarında görülen, virüs ya da bakterilerin yol açtığı alt teneffüs yolu hastalığıdır. Krup, erkek çocuklarda kızlara oranla daha fazla yaşanır. Bilhassa hastalığın birinci günleri bulaşıcılık oranı çok yüksektir. Bu sebeple konutta öteki çocuklar da varsa önlemli olmak gerekir. Gırtlak etrafını tutan, ön planda ses teli bölgesini ve ses tellerinin çabucak altındaki havayolunun en dar bölgesini ilgilendirir. Krup hadiselerinin yüzde 75’e varan oranlardaki kısmı sonbahar aylarında yaygın olarak görülen parainfluenza virüsünden kaynaklanır. Yetişkinlerde krup nadiren görülür. Yetişkinler krup hastalığını çocuklara nazaran daha rahat atlatır.

KRUP HASTALIĞI NE KADAR SÜRER?

Krup, enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak 5 yahut 6 gün ortasında sürebilir. 5-6 günün akabinde hastalık rahatlar lakin öksürüğün büsbütün geçmesi birkaç gün daha sürebilir.

Geleneksel olarak başlangıç tedavisi olarak soğuk buhar uygulansa da son yapılan çalışmalarda aktif bir tedavi göstermemiştir. Hatta çocukta huzursuzluğu arttırıyor ve oksijen muhtaçlığı ortaya çıkıyorsa, soğuk buhar tedavisi sonlandırılmalıdır. Çocuğun nefes almasını kolaylaştırmak için yatarken başı yükseltilmelidir. Ayrıyeten, ağlama esnasında nefes darlığı artacağından, çocuğun sakin ve sessiz bir ortamda tutulmaya çalışılması gerekir. İlaç tedavisi olarak ‘kortikosteroid’ verilir. Kortikosteroidler, nefes borusu girişi ve ses tellerindeki ödemi azaltarak tesirli olur. Birebir vakitte nebulize yani buhar yoluyla da uygulanabilir. Bariz nefes darlığı olan hastalarda ‘epinefrin’ de buhar tedavisi formunda uygulanır. Ateş varsa, ateş düşürücüler kullanılabilir. Bol sıvı alınmalıdır.

KRUP HASTALIĞI NEDEN KAYNAKLANIR?

Ateş her vakit olmayabilir. Belirtiler genelde gece çocuk yatar durumdayken ağırlaşır. Krup, yüzde 5-10 hastada hastanede tedavi görmeyi gerektirir. Krup, tıbbi acil bir durumdur. Hasta olan kişinin öksürmesi ve hapşırması ile havaya çıkan damlacıklarla ya da direkt temasla bulaşır.

KRUP HASTALIĞI BELİRTİLERİ NEDİR?

Krup belirtileri hastalığın başlarında nezleyi andıracak halde hafiftir ancak vakit geçtikçe daha rahatsızlık verici hale gelir. Çocuk gece ani başlayan, havlar üslupta kaba bir öksürük ile uykudan uyanır. Soluk alma sırasında tipik bir ses duyulur, sesi kısık, boğuk ve kabalaşmıştır. Kruplu çocuklar ağladığında tiz ve boğuk bir ses çıkarırlar. Çocukta nefes almada zahmet ve süratli nefes alma belirtileri vardır. Bununla birlikte huzursuzluk, ağız etrafında, dudak ve tırnaklarda morarma görülür. Lenf düğümleri şişebilir ve bu bölgelerde kızarıklık görülebilir. Ateşin varlığı kaide değildir. Belirtiler genelde gece çocuk yatar konumdayken ağırlaşır. Belirtiler genelde gece çocuk yatar durumdayken ve gece saatlerinde ağırlaşır. Kruplu çocuklarda kulak enfeksiyonu ve zatürre gelişebilir. Krup hadiselerinin yüzde 85’i hafif ve orta düzeyde seyrederken hastaların yüzde 5-10 kadarında hastanede tedavi görmeyi gerektirir. Krup tıbbi acil bir durumdur.