Karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden vatandaş ivedilikle ameliyata alındı: Karşımızda enteresan bir hadise var

Çanakkale‘de yaşayan Hayrettin Gültekin, bir ay evvel idrar yaparken yanma ve karın ağrısı şikayetiyle, ÇOMÜ...

Karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden vatandaş ivedilikle ameliyata alındı: Karşımızda enteresan bir hadise var

Çanakkale‘de yaşayan Hayrettin Gültekin, bir ay evvel idrar yaparken yanma ve karın ağrısı şikayetiyle, ÇOMÜ Hastanesi Üroloji Servisine başvurdu. Hayrettin Gültekin’in genel muayenesinde ve tetkiklerde mesanede 20 taş tespit edildi. 18 Kasım Cuma günü ameliyata alınan Hayrettin Gültekin’in mesanesinden Minimal invaziv cerrahi tekniğiyle 2 santim bir kesiden 20 taş çıkarıldı.

“TAŞLAR ÇEŞİTLİ BOYUTLARDA DEĞİŞİYOR”

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cabir Alan, Hayrettin Gültekin’in 1 ay evvel üroloji servisine idrar yaparken yanma ve karın ağrısı şikayetiyle başvurduğunu söyledi. Hastalarının genel muayenesinde ve tetkiklerde mesanede 20’ye yakın çeşitli boyutlarda değişen taşlar saptadıklarını belirten Prof. Dr. Cabir Alan, “Hayrettin beyefendisi ameliyata aldık. Kendisi daha öncede bir bağırsak ameliyatı geçirdiği için karın bölgesi yapışıktı. Bizlerde 2 santimlik bir kesiden 20 taşı çıkardık. Hastamız ameliyatının üçüncü günündü. Bugün de kendisini taburcu ediyoruz” dedi.

“BUGÜNE KADARKİ EN BÜYÜK TAŞLARDI”

Taşların kendilerini boyutları itibariyle çok şaşırttığını anlatan Prof. Dr. Cabir Alan, “Bugüne kadar burada çıkarttığımız en büyük taşlar bunlardı. Tarttığımızda 550 gram geldiğini gördük. Hastamızdan yarım kilogramdan fazla taş çıkarttık diyebiliriz. Çaplara baktığımızda ise 9 santim ebatındaydı. Dünya literatürüne baktığımızda bu boyutlarda taşlara pek rastlanmıyor. Buda ülkemiz ismine nadir görülen bir durumdur. Hayrettin beyefendi sıhhatine kavuştu. Olağan bireyler üzere idrarını rahat bir formda yapabilecek” diye konuştu.

Ameliyat sonrası tekrar sıhhatine kavuşan Hayrettin Gültekin ise, “Operasyon muvaffakiyetle tamamlandı. Hastaneye geldiğimde büyük düşüncelerim vardı. Cabir hocam sağ olsun beni ameliyat etti. Şuan sıhhatime kavuştuk. Taşları görünce çok şaşırdım, şok oldum. Bu türlü bir durum beklemiyordum” formunda konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat