Uzmanı uyardı: Maymun çiçeği vakalarında artış bekleniyor

Uzmanı uyardı: Maymun çiçeği olaylarında artış bekleniyor “Maymun çiçeği virüsü çiçek aşısı olmayanlarda görülebilir” İSTANBUL...

Uzmanı uyardı: Maymun çiçeği vakalarında artış bekleniyor

Uzmanı uyardı: Maymun çiçeği olaylarında artış bekleniyor

“Maymun çiçeği virüsü çiçek aşısı olmayanlarda görülebilir”

İSTANBUL – Maymun çiçeği hadiseleri artmaya devam ediyor. Her enfeksiyon hastalıklarında olduğu üzere bu virüse karşı da bağışıklığın güçlü tutulması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Cihadiye Elif Öztürk, virüsün çiçek aşısı olmayanlar ortasında görülebileceğini söyleyerek, hadiselerde artış beklediklerini söz etti.

Maymun çiçeği virüsünde korkulan oldu. ABD’de bağışıklık sistemi zayıflamış bir yetişkinin virüs kaynaklı ölmesi kaygıları de beraberinde getirdi. Genelde hafif seyreden lakin bağışıklık yetmezliği olan bireylerde hayati risk oluşturan bu virüsün; su çiçeği, zona yahut alerjik hastalıklarla karıştırılmaması için mutla bir uzmana gidilmesi gerektiğini belirten İstanbul Arel Üniversitesi Temel Tıp Bilimleri Tıbbi Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cihadiye Elif Öztürk, olay artışlarıyla ilgili ikazlarda bulundu. Maymun çiçeği virüsünün Covid-19 kadar çok süratli bulaşmadığını söyleyen Prof. Dr. Elif Öztürk, bu enfeksiyonun Covid-19 üzere bir pandemiye dönüşeceğini düşünmediklerini lakin olay artışlarının olmasını beklediklerini aktardı.

Çiçek Aşısı olmayan bireyler arsında hadiselerin görülebileceğini kaydeden Prof. Dr. Öztürk, “Türkiye’de 40 yaş üstü beşerler çiçek aşısı olduğu için toplumumuzun bir kısmı aşılı. Aşılı olmayan şahıslar ortasında bu olayları görebiliriz. Maymun çiçeği dünyada var olan bir enfeksiyon ve beşerler bağışıklık olarak bu virüsü tanıyor. Ayrıyeten çiçek aşısı olanların hastalığı daha hafif geçireceğini ön görüyoruz” dedi.

Maymun çiçeği virüsü ile ilgi bilgi veren Prof. Dr. Öztürk, “Afrika’da bulunan bir enfeksiyondu. Yeni bir enfeksiyon değil. Orada endemik olarak, enfeksiyonlar yapan bir hastalık etkeniydi. Lakin son 6 ay içinde Avrupa’da hadiseler görülmeye başlandı. Türkiye’de de hadiseler görüldü. Olay evvelden yurt dışı irtibatı olan kişililerde görülüyordu. Fakat artık maymun çiçeği olaylarını yurt dışı kontağı olmayan şahıslar ortasında da görüyoruz” dedi.

Hastalığın geçirilme seyri bağışıklığa bağlı

Hastalığın kabarcıklar formunda döküntülü olarak kendisini göstermesi nedeniyle su çiçeği, zona yahut alerjik hastalıklarla karıştırıldığını söyleyen Prof. Dr. Öztürk, “O nedenle kesinlikle enfeksiyon hastalıları uzamlarına görünmekte yarar var. Alınan örnekleri Sıhhat Bakanlığı’na gönderdiğimizde çok kısa müddette bize sonuçlar bildiriliyor. Şahısta bağışıklık yetmezliği durumu yoksa maymun çiçeği olayları da hafif seyrediyor. Çok ağır bir olgu görünmüyor. Yaklaşık 21 gün içerisinde kendi kendine uygunlaşan bir hastalık. Fakat yerine bağlı olarak lezyonların beğenilen ya da genital bölgede olması ağrıya sebep oluyor. Hakikaten öbür bölgelerde olduğunda çok fazla şikayet olmadan hastalık atlatılabiliyor” diye konuştu.

“Cinsel yolla bulaşabiliyor”

Virüsün diğer enfeksiyonlarla birlikte de görülebileceğini aktaran Prof. Dr. Öztürk,” Virüs şu an için en çok cinsel yolla bulaşabiliyor. Lakin yakın temas, hasta olan bireyle saatlerce birebir ortamda bulunmak, maske takmamak, elle temas etmek, yaraları ellemekle de şahıstan bireye bulaşabiliyor. Daha çok cinsel yolla bulaştığı için tek eşlilik ve korunma üzere önlemler alınabilir” halinde konuştu.

“Semptomatik tedavi yapıyoruz”

Hastalığın tedavisi ile ilgili de bilgi veren Prof. Dr. Öztürk,” Viral hastalıklarda bağışıklık yetmezliği olmayan bireylerde çoklukla tedavi yapmıyoruz. Fakat bağışıklık yetmezliği varsa, enfeksiyon çok ilerlemişse bu durumlarda antiviral tedavi uygulanabilir. Onun dışında rastgele bir tedavi uygulanmıyor. Bu süreçte hastanın izole olmasını, yaralarının bakımını sağlıyoruz. Hastayı takip ediyoruz. Sırf semptomatik tedavi yapıyoruz” sözlerinde bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Şimdiki