Türkiye Bankalar Birliği, güvenlik uyarısı yaptı

Türkiye Bankalar Birliği, direkt banka ile müşteri ortasında gerçekleştirilecek hesap açılışı, kredi başvurusu üzere süreçlere...

Türkiye Bankalar Birliği, güvenlik uyarısı yaptı

Türkiye Bankalar Birliği, direkt banka ile müşteri ortasında gerçekleştirilecek hesap açılışı, kredi başvurusu üzere süreçlere aracılık etmediğini bildirdi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Türkiye Bankalar Birliği’nden gönderildiği görünümü verilmiş elektronik posta mesajları vasıtasıyla “krediniz hazır”, “vadeli hesabınız açılacaktır”, “banka bakiye bilgileriniz incelenmiş, hesap açılışına mani görülmemiştir” ve “ihtiyaçlarınıza en uygun krediyi sizin için tahlil edelim” üzere vaatler sunulduğu belirlenmiştir. Bu uydurma mesajların, banka müşterilerinin şahsî ve banka bilgilerini almaya yönelik ve dolandırıcılık hedefiyle gönderildiği anlaşılmaktadır.

Türkiye Bankalar Birliği, direkt banka ile müşteri ortasında gerçekleştirilecek hesap açılışı, kredi başvurusu üzere süreçlere aracılık etmemekte, bankaların müşterilerinin bankacılık süreçlerinde kullandıkları şahsî nitelikli bilgileri yahut banka hesap durumu bilgilerini hiçbir form ve surette talep etmemekte, tavsiyede bulunmamaktadır.

Bu prestijle, bir dolandırıcılık olayına maruz kalınmaması için ferdî bilgiler, hesap durumuna ilişkin bilgiler, banka hesap ile kredi kartı bilgileri ve güvenlik şifrelerinin paylaşılmaması bir davranış haline dönüştürülmelidir. Mağduriyet yaşanmaması için güvenlik ihtarlarına hassasiyet gösterilerek, uydurma e-posta mesajlarına karşı dikkatli olunmalıdır. “